Eni redkih, ki so oklestili lastne vrste

19. december je dan, ki ga bodo občinski svetniki v Divači še dolgo pomnili. Sprejeli so namreč odločitev, da bodo v občini odslej občinski svet volili po večinskem volilnem sistemu in ne več po proporcionalnem.

Za okroglo mizo v divaški sejni dvorani bo v prihodnjem mandatnem obdobju sedelo manj svetnikov: zdaj jih je 15, potem jih bo enajst. To je ena redkih občin, kjer so poslanci volilcev zmanjšali lastno število. Foto: Lea Kalc Furlanič
Za okroglo mizo v divaški sejni dvorani bo v prihodnjem mandatnem obdobju sedelo manj svetnikov: zdaj jih je 15, potem jih bo enajst. To je ena redkih občin, kjer so poslanci volilcev zmanjšali lastno število. Foto: Lea Kalc Furlanič

DIVAČA > Znižali so tudi število svetnikov s 15 na enajst in s to potezo postavili rekord med slovenskimi občinami.

Z novim mandatnim obdobjem (za prihodnje volitve) bodo v divaški občini delovale štiri volilne enote (VE): VE 1, ki obsega del naselja Divača in jo bodo zastopali trije svetniki; VE 2, v katero sodi del naselja Divača ter kraji, ki pripadajo voliščem Dolnje Ležeče, Matavun in Kačiče-Pared; ta bo imela dva svetnika; VE 3 - vanjo so vključeni kraji volišč Vremski Britof, Gornje Ležeče, Barka in Misliče, v občinskem svetu bodo imeli tri delegate; VE 4 s tremi svetniki pa zaobjema naselja volišč Senožeče in Dolenja vas.

Namesto zdajšnjih 15 bo v divaškem občinskem svetu v novem mandatnem obdobju sedelo le še enajst članov, vsi pa bodo izvoljeni po večinskem volilnem sistemu, so v četrtek zvečer sklenili člani zdajšnjega občinskega sveta.

Na predlog skupine devetih svetnikov, ki jih zastopa Dobrivoj Subič (Lista As), so namreč k predlogu statuta Občine Divača vložili amandma, s katerim so predlagali spremembo volilnega sistema iz proporcionalnega v večinski. Kar pomeni, da bodo volilci odslej volili neposredno kandidata za občinski svet, ne pa zgolj politično stranko ali listo. Njihovo odločitev za prehod na tak volilni sistem so z anketo podprli tudi občani.

“Za ta korak smo se odločili, ker smo želeli volilcem omogočiti, da se ob odločanju čim bolj 'približajo' kandidatu. Enako bo moral odslej kandidat temeljito premisliti, v kaj se podaja, saj bo neposredno izpostavljen javnosti in njenemu zaupanju; prej pa so svoje lice kazale bolj stranke,” je ob obravnavi amandmaja kolegom svetnikom utemeljil Subič.

Ob sprejetju amandmaja, ki ga je podprlo enajst svetnikov, je dodal: “S tem, ko smo zmanjšali število svetnikov, smo občinskemu svetu in županu v prihodnjem mandatnem obdobju predali prvo vzpodbudo, da bodo začeli racionalizirati stroške. Z današnjo potezo smo kot nosilci oblasti v občini tako pokazali veliko zrelost.” Po grobem izračunu, tako Subič, bo moral odslej kandidat za svetnika namesto približno dosedanjih sto dobiti vsaj 300 glasov.

Zaradi zmanjšanja števila svetnikov so okrnili tudi občinska delovna telesa, saj so odbor za gospodarstvo in odbor za prostor združili v odbor za gospodarstvo in okolje. Deloval bo skupaj z odboroma za finance, za negospodarstvo ter s statutarno pravno komisijo.

Proti amandmaju se je na seji izrekla svetnica Biserka Grabar (prej SD, po novem PS): “Menim, da demokracija pomeni diskusijo in odločanje več članov občinskega sveta, ne pa manj. Peščico ljudi je namreč laže manipulirati. Poleg tega ste bili doslej nekateri izvoljeni s preferenčnim glasom, torej ste že bili tako rekoč neposredno voljeni.”

Svetniki so na pobudo predlagateljev amandmaja glasovali javno, z dvigom rok, ne prek naprave. “Tako smo si tudi med seboj nalili čistega vina,” je sklenil Subič. Že nekaj mesecev je namreč po kuloarjih krožila vrsta informacij o “kuhinji” v ozadju za glasove. Za uspeh amandmaja je devet predlagateljev potrebovalo še en glas, dobili pa so dva. Sprememba volilnega sistema v statutu narekuje še novo oblikovanje volilnih enot, ki jih je svet potrdil z odlokom.

LEA KALC FURLANIČ


Najbolj brano