Družina beguncev iz Sirije: sosedje so jih dobro sprejeli

V enem od blokovskih naselji v Ilirski Bistrici že od prvega maja živi v dveh opremljenih stanovanjih osemčlanska družina beguncev iz Sirije. Slovenska vlada jim je omogočila začasno zatočišče, saj so štirje od njih, tudi oče, slovenski državljani.

Sirijska družina živi v enem od blokovskih naselji v Ilirski Bistrici    Foto: Tomo Šajn
Sirijska družina živi v enem od blokovskih naselji v Ilirski Bistrici  Foto: Tomo Šajn

ILIRSKA BISTRICA > “Slovenija ima sprejet zakon o odnosih do Slovencev zunaj naših meja, zato smo morali poskrbeti za te ljudi, ki so slovenski državljani. Konec aprila je vlada o tem sprejela sklep, ki je v zvezi s tem primerom razdelil naloge različnim ministrstvom,” je na vprašanje, kako je prišlo do namestitve sirijske družine v Ilirski Bistrici, pojasnila Kristina Zadel Škrabolje, direktorica Centra za socialno delo (CSD) Ilirska Bistrica. Ravno center je opravil vse operativne naloge, da so se begunci lahko naselili in si uredili življenje.

Kot je pojasnila direktorica CSD, je največ nalog pri tem opravilo njihovo matično ministrstvo za delo, socialne zadeve in enake možnosti, center pa je poskrbel za namestitev v dveh stanovanjih, ki sta last ministrstva za delo, sicer pa namenjeni za izvajanje socialno varstvenih programov. “Nudili smo jim še pomoč in podporo pri uveljavljanju pravic za denarno pomoč in otroški dodatek. Ministr-stvo za zdravje je uredilo obvezno zdravstveno zavarovanje za vse člane družine, ministrstvo za izobraževanje in šport pa za učenje slovenskega jezika,” je povedala Zadel Škraboljeva.

V osemčlanski družini so tri generacije: stari starši, zakonca in otroci. Otroci še ne hodijo v vrtec, vendar naj bi se vključili v organizirano varstvo. Po sklepu vlade bodo lahko pri nas do konca aprila 2014, potem pa si bodo morali sami zagotoviti bivalne razmere, če bodo hoteli ostati v Sloveniji. “Mi smo jim že od namestitve nudili vso podporo, jih usmerjali v urade in jim predstavili pogoje bivanja, pa tudi okolje, v katerega so prišli,” pojasnjuje direktorica.

Že od namestitve v Ilirski Bistrici se učijo slovenščino in se trudijo govoriti slovensko. Z delavkami CSD pa so od prihoda komunicirali v srbohrvaščini in angleščini. Glede na to, da so štirje člani družine slovenski državljani, nudijo omenjene pravice tudi ostalim članom, ki niso naši državljani.

Na vprašanje, če so imeli sirijski begunci, ki so morali od doma zaradi znanih dogodkov, kakšne težave s sosedi, je direktorica odločno odgovorila, da sploh ne. “Res je, da so prišli sosedi k nam vprašati, kdo so novi stanovalci, to pa je bilo tudi vse. Člani družine so evropsko oblečeni, kulturni in prijazni, zato ni nobenih težav v komuniciranju s sosedi. Ko smo sosedom pojasnili, da so prišli iz vojnega območja, so jim ponudili pomoč.”

Novi bistriški stanovalci so bili doma dobro situirana družina, toda vojna in njene posledice so jih pognale v begunstvo. “Ko so prišli k nam, so bili brez vsega. So pa visoko izobraženi ljudje, ki se znajo obnašati. Obenem pa se nočejo izpostavljati in nastopati v medijih. Za njimi je težka pot, ki je ne želijo razkrivati javnosti. So se pa ponudili, da bi sodelovali pri humanitarnem delu v našem kraju,” je še povedala sogovornica.

TOMO ŠAJN


Najbolj brano