Dom v ponos čebelarjem in mestu

V delu nekdanje Vencinove hiše, ene najlepših zgradb starega dela Ilirske Bistrice, so prizadevni člani Čebelarskega društva Antona Žnideršiča uredili zelo lep čebelarski dom. Hišo nad reko Bistrico, ki je bila v zelo slabem stanju, so v devetih letih prostovoljnega dela spremenili v sedež društva z manjšo čebelarsko muzejsko zbirko.

Svečanost ob odprtju čebelarskega doma so spremljali prapori čebelarskih društev iz Južno primorsko-notranjske območne zveze
 Foto: Tomo Šajn
Svečanost ob odprtju čebelarskega doma so spremljali prapori čebelarskih društev iz Južno primorsko-notranjske območne zveze  Foto: Tomo Šajn

ILIRSKA BISTRICA Bistriško čebelarsko društvo, ustanovljeno že leta 1907, ki nosi ime po pomembnem čebelarju, izumitelju panja Antonu Žnideršiču, dostojno nadaljuje tradicijo svojega vzornika. Društvo, ki šteje več kot sto članov, je pred devetimi leti na javnem natečaju pridobilo pravico najema nekdanje Vencinove hiše in se lotilo prenove.

Zorko Šabec, nekdanji dolgoletni predsednik društva, ki je s sodelavci začel akcijo za obnovo, je povedal, da so dela, ki so jih opravili, ocenjena na 35.000 evrov. Čebelarji so opravili približno 40.000 delovnih ur, vseh sto članov pa je kot osnovni denar za začetek del prispevalo po sto, nekateri pa tudi nekaj sto evrov. Z materialom pa so jim pomagali številni sponzorji iz Ilirske Bistrice in drugih krajev. Z vložkom so si čebelarji zagotovili vsaj tridesetletni brezplačni najem nekdanje Vencinove hiše, ki je last občine.

Čebelarji med mlado generacijo

Potem, ko so hišo povsem obnovili in uredili tudi njeno notranjost, so v petek na svečanosti, ob veliki udeležbi čebelarjev in gostov, svečano odprli svoj lep in funkcionalen dom. Čast prerezati simboličen trak je pripadel Vladimirju Čeligoju, enemu najprizadevnejših čebelarjev pri obnovi doma.

Petkova svečanost, ki se je začela že v dopoldanskih urah z medeno tržnico in prikazom čebelarskih opravil, in ki so jih z velikim zanimanjem spremljali učenci obeh bistriških devetletk in vrtca, je bila posvečena tudi 30-letnici razvitja prapora, simbola čebelarskega društva.

Za prapor vsa ta leta skrbi praporščak Cveto Prosen. Ko je predsednik društva Jugoslav Logar pozdravil čebelarje in goste, med njimi bistriškega župana Emila Rojca in predsednika Čebelarske zveze Slovenije Boštjana Noča, je dejal: “Danesodpiramo ta dom ob mislih na vse, ki so v preteklosti iskali srečo v čebelarjenju, in z željo, da se bodo tudi mlade generacije odločale za ta plemeniti poklic.”

Župan Rojc vidi vlogo čebelarjev tudi v turizmu

Čebelarje je pozdravil tudi župan Rojc, ki je poudaril pomen čebelarske dejavnosti in izrazil željo občine, da bi tudi čebelarji sodelovali pri kmetijski ponudbi na sosednjem Hrvaškem, tradicionalnem trgu za naše kmetovalce. Župan pa vidi tudi pomembno vlogo čebelarjev in njihovega doma pri turistični ponudbi občine.

Čestitkam ob pomembni pridobitvi se je pridružil tudi Boštjan Noč, ki je dejal: “Čebelarsko društvo Ilirska Bistrica ima v slovenskem prostoru posebno mesto, ker ste dobri čebelarji in ker nosite ime po Antonu Žnideršiču, enemu največjih slovenskih čebelarjev. Mi vemo, da skoraj 90 odstotkov slovenskih čebelarjev uporablja njegov panj.”

Prireditev, ki jo je z obsežnim prikazom zgodovine bistriških čebelarjev povezovala Iris Dougan Primc, so z bistrško himno Tječe, tječe obogatili člani domačega pihalnega orkestra, s čebelarsko himno pa pevec Miran Zadnik.

TOMO ŠAJN


Najbolj brano