Denar občinskim ali svojim otrokom?

Edvard Štavar, svetnik SLS v pivškem občinskem svetu, je na zadnji seji pred iztekom leta pozval svoje kolege, da se delu decembrske sejnine odpovejo v dobrodelne namene. Pretiranega navdušenja pa med njimi ni bilo opaziti.

Na prvi občinski seji v novem letu bodo javno obelodanili tiste pivške svetnike, ki so se odrekli 200 evrov sejnine za šolska kosila  šolarjem socialno ogroženih družin v občini Foto: Lori Ferko
Na prvi občinski seji v novem letu bodo javno obelodanili tiste pivške svetnike, ki so se odrekli 200 evrov sejnine za šolska kosila šolarjem socialno ogroženih družin v občini Foto: Lori Ferko

PIVKA > Da si pivški svetniki neradi odškrtnejo kakšen košček svojih sejnin, je bilo jasno že v začetku preteklega leta, ko je občinska uprava na podlagi priporočenih varčevalnih ukrepov ministrstva za finance predlagala spremembo pravilnika o plačah in drugih prejemkih občinskih funkcionarjev in s tem znižanje sejnin z 370 na 333 evrov.

V primerjavi z občinskim svetom v sosednji (večji) občini Postojni, kjer so si lani svetniki plačilo na 335 evrov znižali soglasno in brez razprave, so se v Pivki temu izmikali in pod pritiski varčevanja klonili šele po treh sejah.

Podobna razprava, v kateri je bilo slutiti veliko nejevolje, se je znova odvila na zadnji občinski seji v pravkar preteklem letu.

Manj subvencij za socialno šibke

Edvarda Štavarja (SLS) je k pobudi, da bi se svetniki odrekli delu sejnine, spodbudila gesta podjetja Publicus. To je ob koncu leta z dvema vrednostnima bonoma obdarilo pivško in košansko osnovno šolo, da bi pomagali otrokom iz socialno ogroženih družin, ki jim starši ne zmorejo (več) plačevati šolske prehrane.

Kot je povedala direktorica občinske uprave Mihaela Smrdel, sta v tem šolskem letu zaradi novih pravil za subvencioniranje šolske prehrane zakona o uravnoteženju javnih financ do malice na ta način upravičena le dva otroka. Na šolah zato opažajo, da starši otroke odjavljajo od kosil. Edini njihov obrok v času pouka tako ostaja malica. ”Šole bodo zato gotovo zelo vesele donacij,” je dejala Smrdelova. Publicusova donacija bo namreč zadoščala le za malice šestih otrok in kosila 14 otrok v obdobju enega meseca.

Daroval bo tudi župan

Župan Robert Smrdelj je zato predlagal, da v znak solidarnosti za otroke iz socialno šibkih družin za potrebe financiranja šolske prehrane vsi, tudi podžupana in župan, prispevajo 200 evrov bruto.

V kolikor bi se vseh 18 članov občinskega sveta odločilo za to dejanje, bi to pomenilo 3.600 evrov. Vendar temu zgledu, glede na potek razprave, najbrž ne bodo sledili vsi svetniki.

Prostovoljno ali prisilno

Robert Sever (SDS) je napovedal, da se morajo o morebitnih donacijah sejnin pogovoriti v izvršilnem odboru stranke, medtem ko je Luka Kaluža (SDS) izrazil nestrinjanje s tem, da se jih k donaciji, ki je prostovoljna, sili preko občinskega sklepa. Po njegovih besedah naj bi šlo za prostovoljni prispevek, za katerega se lahko odloči, če se želi, vsak sam. Podobno je menilo tudi nekaj drugih svetnikov.

V primežu lastnih in občinskih otrok

“Jaz imam doma štiri šoloobvezne vnuke, zdaj bom pa še občinske otroke gojil,” je dejal Alojz Šabec (Desus) in s tem opozoril na dilemo tistih, ki ugotavljajo, da jim potem, ko plačajo vse davke in polne stroške brez subvencij za lastne otroke, ostane toliko kot tistim, ki donacije prejemajo. Drago Štunf (SD) je sicer izrazil podporo sklepu, vendar dodal, naj se vsak samostojno odloči, kateri (humanitarni) organizaciji bo podaril sredstva.

Po besedah Aleša Cantaruttija (Lista neodvisnih kandidatov) se zato lahko ponovi scenarij iz prejšnjega mandata, ko sta se na isto pobudo odzvala le dva svetnika. Danica Štrukelj Stanonik (SDS) je zato ponovila županov predlog, naj se tiste svetnike, ki (ne) bodo poklonili dela sejnine, na prihodnji občinski seji javno objavi. Z njo so se strinjali vsi razen Kaluže in Štunfa.

LORI FERKO


Najbolj brano