Delo je, a denarja ni

Zaradi enodnevne zamude z obljubljenim izplačilom že tako zamujene plače za oktober, so v podjetju Alukomen včeraj stavkali. Z državno finančno subvencijo so zaplet začasno rešili. V naslednjih petih tednih so jim obljubljeni še regres in dve plači.

Med včerajšnjo stavko v podjetju Alukomen so stroji obstali
Med včerajšnjo stavko v podjetju Alukomen so stroji obstali 

KOMEN>“Dobili smo nakazila na osebne račune, zato prekinjamo stavko,” je včeraj zjutraj, po uri in pol prekinitve dela, povedal Alojzo Barukčić, predsednik sindikata Skei v komenskem podjetju Alukomen d.d. Zapletlo se je že dan prej, ko delavci zaradi tehničnih težav v komunikaciji med podjetjem in banko niso dobili plače za oktober. “Na skupnem sestanku z vodstvom nam je bilo 16. decembra obljubljeno, da nam bodo zamujeno oktobrsko plačo izplačali do 22. decembra, letošnji regres do 31. decembra, plačo za november do 18. januarja ter decembrsko plačo do 31. januarja naslednje leto,” je povedal Barukčić, ki je bil na čelu letošnje že četrte stavke v kolektivu, ki šteje 41 delavcev.

Delavcem je tudi prekipelo, ker so v krovni družbi Alukomen Holding d. d., ki daje kruh 81 delavcem, po enourni stavki v torek še pred njimi prejeli ravno tako plačo šele za oktober. “Tudi mi še nismo dobili regresa za letni dopust, preostali letošnji plači pa sta nam obljubljeni v prihajajočem januarju,” je zamude z izplačili predstavil njihov sindikalni zaupnik Pavel Vrabec.

Rešuje jih državna pomoč

“Kljub številnim naročilom - odpira se nam zlasti v tujini -, nas trenutno likvidnostno rešuje državna pomoč v obliki nepovratne subvencije in državnega poroštva za kredit,” je takoj po prekinitvi stavke povedal direktor Ivo Bevk, ki je kot krizni menedžer prevzel upravljanje Alukomna šele v letošnjem juliju. Ob nehvaležnemu delu, ki ga je prevzel, mu je v preteklih petih mesecih uspelo zagotoviti plače za sedem mesecev. “Kot družbeno odgovorno podjetje se zavedamo, da so ljudje naš največji kapital. Žal smo, kljub delu in izdelavi za trg iskanih izdelkov, soočeni z dejstvom, da imamo tudi sami odprte terjatve do naših upnikov, tako da cenimo razumevanje delavcev, ki še tolerirajo zaostanke z izplačili,” je povedal Bevk. Nadeja se, da se bodo finančne razmere v naslednjem letu uredile. Pomemben korak v tej smeri je bil tudi včerajšnji, vnaprej dogovorjeni podpis dveh pogodb v Ljubljani na temo poroštva med Ministrstvom za finance in Banko Koper ter o zavarovanju poroštva med istim ministrstvom in Alukomnom d.d.

Zaskrbljeni so tudi v občini Komen

Razmere v Alukomnu pozorno spremljajo tudi v upravi občine Komen. “Ob 600 zaposlenih v vsej občini nam 120 delavcem obeh podjetij Alukomna predstavlja kar petino vseh, tako da tudi sami poskušamo, kolikor nam je omogočeno, pritiskati na vzvode za normalizacijo stanja in ohranitev prepotrebnih delovnih mest. Žal držijo škarje in platno drugi in pri tem imajo poslovne odločitve vodstva firme največjo težo,” je zaskrbljenost nad usodo največjega podjetja v Komnu izrazil tudi župan Danijel Božič.

BOGDAN MACAROL


Najbolj brano