Delček vstopnine za občino

Nekateri svetniki in občani Občine Divača so prepričani, da je sodelovanje med občino in Parkom Škocjanske jame (PŠJ) premalo plodno. Zato predlagajo, da bi park del prihodka od vstopnin delil z občino, ta pa vlagala v turistični razvoj. Pobudo so dali že spomladi, a je ob menjavi vlade obstala na ministrstvu.

Park Škocjanske jame bi del prihodka od vstopnic (posamezna stane  med sedem in 15 evrov, na leto park obišče do 110.000 ljudi) lahko delil z Občino Divača, ki  bi ga  vložila v razvoj turizma, menijo nekateri Divačani Foto: Lea Kalc Furlanič
Park Škocjanske jame bi del prihodka od vstopnic (posamezna stane med sedem in 15 evrov, na leto park obišče do 110.000 ljudi) lahko delil z Občino Divača, ki bi ga vložila v razvoj turizma, menijo nekateri Divačani Foto: Lea Kalc Furlanič

DIVAČA, MATAVUN > Skupina svetnikov in občanov Občine Divača se je s pisno pobudo že pred meseci obrnila na ministrstvo za kmetijstvo in okolje, da bi jim pomagalo v njihovih prizadevanjih za bolj plodno sodelovanje med občino in javnim zavodom Park Škocjanske jame. “Tudi na seji občinskega sveta sem v imenu skupine svetnikov in občanov, ki si prizadevamo za izpeljavo nekaterih turističnih projektov, predlagal, da bi del vstopnine v Park Škocjanske jame pripadal Občini. Ta pa bi jo vložila v razvoj turizma,” poudarja občinski svetnik Alojz Mahorčič.

Od dnevnih turistov ni turistične takse

Na to so opozorili tudi zaradi tega, ker so obiskovalci Parka Škocjanske jame “muhe enodnevnice”, ki v občini ne prenočijo, zato ne plačajo turistične takse, ki bi se stekala v občinski proračun

“Zato čutimo potrebo, da uredimo razmerje med javnim zavodom PŠJ in lokalno skupnostjo; slednja namreč od PŠJ nima prav veliko koristi; menim še, da razvoj občine omejuje tudi stroga zaščita narave okoli PŠJ, ki ne dovoljuje novogradenj,” dodaja Mahorčič.

Toda pisna pobuda, pozimi naslovljena na prejšnjega kmetijskega ministra, je zaradi menjave vlade obstala na ministrstvu. Do zdaj namreč še niso prejeli nobenega odgovora.

So pa dobili očitke iz PŠJ, češ, “kaj s takimi potezami motite naš božji mir”, čeprav je po drugi strani Direktorica PŠJ Gordana Beltram pred časom sodelovanje z občino ocenila za uspešno.

Je pa ta “božji mir” v PŠJ pred dnevi zmotila revizija pristojnega ministrstva, ki je pokazala nepravilnosti pri javnih naročilih in izplačevanju plač.

Radi bi kak evro od 110.000 vstopnic

PŠJ bo letos obiskalo rekordnih 110.000 obiskovalcev. Poleg vstopnin za vstop v Škocjanske jame pridobiva Park Škocjanske jame del prihodka iz razpisov, nekaj denarja pa mu namenja tudi državni proračun. Tako so v parku v zadnjih letih obnovili veliko infrastrukture in nepremičnin ter izpeljali mednarodne projekte. V skupini pobudnikov pa so prepričani, da ima Občina Divača ravno v turizmu veliko razvojno možnost (na to kaže tudi uspešna poslovna zgodba hotela Malovec), zato trdijo, da je potrebno projekte, ki promovirajo Kras, njegove kraje ter kulturno in naravno dediščino, peljati pod “skupno streho”, ne pa jih drobiti.

LEA KALC FURLANIČ


Najbolj brano