Delavci niso krivi za stečaj

Za stečaj družbe Vis-a-vis je verjetno krivo poslovanje, nikakor pa ne delavci ali sindikat, kot nam očita vodstvo, v imenu šestih delavcev zatrjuje sindikalist Bojan Kramar.

Bojan Kramar: “Delavci nikakor ne morejo prevzeti krivde za stečaj.” Foto: STA
Bojan Kramar: “Delavci nikakor ne morejo prevzeti krivde za stečaj.” Foto: STA

KRVAVI POTOK > “Od leta 2010 do 2012 so se prihodki družbe Vis-a-vis prepolovili. Leta 2010 so znašali 1,6 milijona evrov, lani pa le 800.000,” je včeraj pojasnil Bojan Kramar v imenu sindikata gostinstva in turizma iz Zveze svobodnih sindikatov.

Koprsko okrožno sodišče je za stečajnega upravitelja družbe Vis-a vis imenovalo Tomaža Kosa. Ta se je že sestal tudi s sindikatom. V stečajnem postopku imajo delavci, ki so dali izredne odpovedi, manj pravic kot tistih devet, ki so bili do vložitve stečaja zaposleni v družbi, pojasnjuje Kramar. Slednji lahko uveljavljajo prednostno pravico pred ostalimi upniki, medtem ko bo šesterica, ki je dala izredne odpovedi pred stečajem, imela le nekaj prednosti pred ostalimi upniki. Družba sicer zaposlenim ne dolguje prav dosti, vendar kljub temu ne morejo biti sigurni, da bodo poplačani. Družba namreč nima veliko premoženja. Stavba, v kateri sta bila igralnica in restavracija, je v lasti lizingodajalca, del opreme pa v lasti Golg Cluba zaradi neporavnanih terjatev.

Večina od 15 zaposlenih v družbi Vis-a-vis je delala v igralnici in restavraciji. To sta bili tudi edini dejavnosti, ki sta družbi v lasti Davida Kobala in Lorisa Požarja, sicer tudi solastnikov sežanskega Gold Cluba, prinašala prihodke.

“Plače je družba že dalj časa izplačevala z zamudo, po obrokih in brez socialnega dialoga,” je pojasnil Kramar. In ker so te zamujale več kot šest mesecev, so konec avgusta nastopili zakonski pogoji, po katerih lahko delavci dajo izredno odpoved. To je šest od 15 zaposlenih storilo 19. septembra in ob tem delodajalcu napovedalo, da je njihov zadnji delovni dan 20. septembra. Ali je bil to res razlog za stečaj, delavci in javnost lahko le ugibajo. Direktor družbe Andrej Gorup za javnost ne daje izjav, prav tako tega včeraj nista želela storiti lastnika družbe, Požar in Kobal.

Dejstvo je, da je bil stečajni postopek na koprskem sodišču uveden 24. septembra. “Torej je bil predlog dan na sodišče najkasneje 20. septembra, lahko pa že prej,” pravi Kramar. Vodstvo je namreč šesterici delavcev in sindikatu, ki jim je pomagal pri izrednih odpovedih delovnega razmerja, očitalo, da so oni krivi za stečaj, ker so imeli ti delavci licence za delo v igralnici in so zato morali zapreti njena vrata.

Toda sindikat vrača žogico in pravi, da so se skušali delavci in sindikat o razmerah v družbi pogovoriti, vendar niso dobili sogovornika ali pa so bili odgovori vodstva nezadovoljivi. Po drugi strani jim je Andrej Grup, ki se jim sicer ni predstavljal kot direktor, temveč kot vodja igralnice, že februarja v vabilu na sestanek delavcev nakazal možnost, da jim od marca dalje zniža bruto plače za 300 do 350 evrov.

Ker delavci v Gorupu niso prepoznali pravega sogovornika, so se nekateri obrnili na sindikat, ki je 17. septembra pisal lastnikoma. Vendar jim je Kobal naslednji dan odgovoril, da se lahko dogovorijo za sestanek šele po 26. septembru. A so se vmes zgodile odpovedi in stečaj. “Zato sem dobil občutek, da so želeli lastniki le pridobiti čas,” meni Kramar.

In doda, da na odnos družbe kaže tudi to, da je - nezaključene - delovne knjižice šestih delavcev poslala kar sindikatu. MUZ


Najbolj brano