Delavci čakajo zaman; denarja skoraj zagotovo ne bo

Ne samo, da bodo ostali brez strehe nad glavo, nekdanji delavci podjetja Gratim bodo skoraj zagotovo za vedno ostali tudi brez najmanj treh plač, ki jim jih dolguje nekdanje podjetje. V stečajni masi namreč ni več skoraj ničesar, ugotavlja stečajna upraviteljica. Oni pa v apartmajih vztrajajo prav zaradi izplačila teh plač.

Husein Beganovič Foto: Bogdan Macarol
Husein Beganovič Foto: Bogdan Macarol

SEŽANA> Zgodbe nekdanjih delavcev podjetja Gratim, ki je od lani v stečaju, je kot telenovela s slabim scenarijem. A tragično pri njej je, da ni izmišljena, temveč resnična. In da za njo ostajajo resnične težave: da delavci že več kot dve leti čakajo na najmanj tri neizplačane plače in da jih zdaj že tretjič poskušajo izseliti iz apartmajev v Sežani.

Gratim, gradbeno podjetje v lasti Mesuda Ibričića iz Domžal, je v dobrih časih zaposloval 120 delavcev, v Sežani, kjer so delali večinoma za Kraški zidar, jih je bilo približno 55. Zanje je od Hypo Leasinga najel apartmaje in v njih nastanil delavce. V Sežani jih je bilo pred dvema letoma 29. Potem je Gratim zabredel v težave in nehal plačevati - tako lizingodajalcu kot tudi delavcem. Delavci od septembra 2010 niso prejeli plače, dodatkov, regresa. Podjetje je šlo v stečaj šele 11. julija lani in šele tedaj so se lahko delavci prijavili na Zavod za zaposlovanje. “Delavci zahtevajo, da se izgon 30.1.2013 preloži, dokler stečajni postopek ni končan. V primeru, da pristojni organi izgon iz bivališča 30.1.2013 dejansko izvedejo, delavci zahtevajo, da jim župan občine Sežana priskrbi nadomestno domovanje do konca stečajnega postopka,” pravijo v organizaciji Nevidni delavci sveta, ki jim nudi podporo.

30. januarja spet deložacija

“Da, 30. januarja se bo izvršil sklep o izpraznitvi in izročitvi nepremičnin, skupno dveh apartmajev, za tretjega pa ne, ker še poteka postopek pred sodiščem,” je včeraj za PN potrdila Nataša Crnkovič iz družbe Hypo Alpe Adria. Pri njih je Gratim sklenil lizing za apartmaje, a ker je nehal plačevati lizinške obroke, so (p)ostali njihova last.

Koliko delavcev je še v apartmajih, natančno ne ve povedati nihče. V Hypu pravijo, da jih je še pet, med katerimi da štirje delajo, eden pa da je brez službe; Husein Beganović, ki je nekakšen njihov neformalni zastopnik, pa pravi, da “jih je še ene sedem ali osem”.

Hypo je skušal apartmaje s sodno izvršbo izprazniti že 2. oktobra lani, a jo je, potem ko je Beganovič poklical odvetnika Gorazda Gabriča, sodni izvršitelj prekinil. Sodišče je pritožbi ugodilo in izvršbo premaknilo.

Prihodnji teden naj bi tako po nalogu sodišča izpraznili dva apartmaja, tretjega pa ne. To je, kot kaže, prav tisti, v katerem, biva tudi Beganović. “No, vsaj to,” je rekel včeraj, ko smo ga seznanili s podrobnostmi deložacije. “Saj vsi mi bi radi čim prej šli stran. A dokler ne dobimo denarja d Gratima, ne gremo nikamor. In če nas bodo deložirali, bomo šli s šotori pred občino, dokler nam ne bodo dali strehe nad glavo,” doda.

“Zelo smo žalostni, ker se ne zgodi nič. Že leta 2011 smo vse povedali na policiji, sodišču, pa se ni zgodilo nič. Denarja, ki nam ga dolguje Gratim, ni od nikoder,” še pove.

“Delavci od septembra 2010 niso prejeli plače, dodatkov, regresa, .... Podjetje Gratim je v stečaju šele od 11.7.2012., tako da se zaradi neurejenega statusa delavci dve leti niso mogli prijaviti na Zavod za zaposlovanje. Delavci zahtevajo da se izgon 30.1.2013 preloži, dokler stečajni postopek ni končan. V primeru, da pa pristojni organi izgon iz bivališča 30.1.2013 dejansko izvedejo delavci zahtevajo, da jim župan občine Sežana priskrbi nadomestno domovanje do konca stečajnega postopka,” je zapisala Romana Kavčič v imenu organizacije Nevidni delavci sveta, ki jim nudi podporo.

Stečajna malha je skoraj prazna

V kakšni fazi je torej stečajni postopek? Kdaj se lahko delavci nadejajo plačila za delo, ki so ga opravili? In Koliko bodo sploh dobili?“Gratim je delavcem ostal dolžan tri, nekaterim pa pet plač,” je včeraj za naš časnik pojasnila stečajna upraviteljica Branka Remškar. Glede na to, da je terjatve prijavilo 40 delavcev, je skupni znesek, ki jim ga Gratim dolguje, okrog dvesto tisoč evrov.

Toda obenem stečajna upraviteljica pove, da je realno zelo malo možnosti, da bodo delavci ta denar sploh kdaj dobili.

“Gratim ima tri skupine premoženja. Prva je poslovni prostor v Domžalah, od katerega bo šla kupnina po vsej verjetnosti skoraj v celoti banki. Druga skupina so terjatve do dolžnikov. Toda ko smo jih preverili, smo ugotovili, da so večinoma blokirani ali v stečaju, zato si iz tega naslova ne obetamo kaj dosti. Tretja skupina so apartmaji v Sežani, za katere je bil lizing delno odplačan in če bi jih Hypo hitro prodal, bi se iz tega naslova še lahko kaj nateklo. Toda ker bo od tega odštel stroške, ki so nastali z bivanjem delavcev, in obresti, ne vem, če bo kaj dosti ostalo,” pojasni stečajna upraviteljica.

Bodo torej delavci res ostali skoraj brez vsega? Bo za to kdo odgovarjal? “Zoper lastnika je bil vložen kazenski postopek, sodna izvedenka je tudi preverila, ali je prišlo pred stečajem morda do pretakanja denarja iz podjetja na njegov osebni račun ali za podobne zlorabe, a je ugotovila, da tega ni bilo,” še pravi Remškarjeva.

MARICA URŠIČ ZUPAN


Najbolj brano