Delavci Javorja so jezni tudi na občino

“Radi bi izvedeli, kakšna je naša prihodnost,” pravi ena dolgoletnih delavk Javorjeve družbe Furnir v Prestranku, kjer so v teh dneh ostali brez surovin, zato na prihod novega lesa čakajo doma. Medtem je deset njihovih sodelavcev že doletela odpoved.

Likvidacijski upravitelj Javorja Milan Šilc se je zaprl v sobane nekdanje uprave podjetja Javor in ne odgovarja na klice, delavci pa še vedno ne vedo, kaj jih čaka
Likvidacijski upravitelj Javorja Milan Šilc se je zaprl v sobane nekdanje uprave podjetja Javor in ne odgovarja na klice, delavci pa še vedno ne vedo, kaj jih čaka 

PIVKA> Likvidacijski upravitelj Milan Šilc je pred dnevi, po spontanem uporu in grožnji s stavko zaradi zamujanja julijskih plač, le prišel med delavce štirih hčerinskih družb. A razen tega, da si morajo sami izračunati terjatve zoper dolžnico, matično podjetje Javor, jim ni povedal ničesar.

Nad njimi visijo položnice in krediti

Nekaj zaposlenih, ki zaradi primanjkljaja lesa ostajajo doma, nam je povedalo, da je Šilc okoliščine, v katerih so se znašli, zgolj olepševal, in se čudil, zakaj zaradi zamud plač delajo iz muhe slona. Nič bolj ugodno srečanje z njim niso doživeli v Javorjevih Vezanih in Opažnih ploščah, kjer je Šilc po novem tudi direktor, in je desetim delavcem izročil obvestilo o nameravanih odpovedih.

Sekretar primorske in notranjske zveze svobodnih sindikatov Bojan Kramar pravi, da se zato želijo pogovoriti o njegovih načrtih, o tem, koliko delovnih mest bo ohranil in kdaj bo izplačeval plače. A ga sindikatu ne uspe priklicati. “Vse kaže, da se o tem niti Šilc niti lastniki ne želijo izkašljati,” je še dodal Kramar. Poudarja, da se po sindikalnih izkušnjah prostovoljna likvidacija, ki je udarila krovno družbo, običajno izpelje zgolj zato, da se izigrajo upniki.

Razpoloženje med delavci je na psu. “Razmere so katastrofalne. Ljudje živijo v strahu in negotovosti zaradi nerednih plač. Razmišljajo, ali bodo lahko plačali položnice, da jim ne izklopijo elektrike, ali otrokom ukinejo malice v šoli. Prejemajo opomine zaradi kreditov, ki ji ne zmorejo več plačevati, bojijo se izvršb. To, kar se danes počne z nami, to ni ničemur podobno. Samo upam, da komu ne popustijo živci,” je dejala ena izmed njih, druga pa je opozorila: “Mi smo na čakanju, medtem ko Javor vodijo sami nesposobneži, da o naši komerciali, ki bi morala biti na terenu in prodajati, niti ne govorimo. Oni pa se sprehajajo po proizvodnji vsi nasmejani.”

Želijo si delo, ne prehrambenih paketov

Delavci so zgroženi, da jim v bran ne stopi pivška občina. “Ne potrebujemo paketov Rdečega križa ali Karitasa. Imamo znanje, pridne roke in smo sposobni delati. Ne vidimo pa, da bi kdo kaj naredil za zaščito delavcev,” so poudarili, županu Robertu Smrdelju pa očitajo, da v občini namesto projektov, ki bi prinesla nova delovna mesta, denar meče v jamo brez dna: “Vlaga v Park vojaške zgodovine, od katerega nimamo dobička, in kjer so delo dobili štirje zaposleni. Nas pa je 350! Kam bomo šli?”

Smrdelj se brani, da likvidator Šilc ni pokazal interesa za sodelovanje, zato meni, da bodo lastniki iskali predvsem rešitev zase in svoje premoženje, premalo pozornosti pa bodo namenili ohranjanju lesne dejavnosti in delovnih mest.

Župan še pojasnjuje, da skušajo v občini nastaviti turistične projekte ravno zato, ker ocenjujejo, da je to priložnost za razvoj, tudi za številne podjetnike. “Imamo industrijsko cono v Neverkah, ki je težavna zaradi slabega dostopa, da ne govorimo o avtocesti, ki je nimamo dovolj blizu, zaradi česar smo omejeni. Vendar smo kot občina in regija glede kadrovske fleksibilnosti izjemno odprti, saj se ogromno ljudi od tod na delo vozi drugam,” je povedal župan in opomnil, da je bil pred kratkimi izkazan interes za investicije. “Bioplinarna bi prinesla 20 delovnih mest, a ji nismo naklonjeni za vsako ceno,” je še pripomnil.

LORI FERKO


Najbolj brano