Delavci Javorja: vsak dan dobimo manj

Nekaj delavcev v pivških obratih Javorjevih družb Vezane plošče in Lamelirani program je v teh dneh oblil hladen tuš, ko so ugotovili, da imajo neurejeno zdravstveno zavarovanje. Kot kaže, jim vodstvo Javorja z upraviteljem Milanom Šilcem na čelu ni plačalo prispevka, čeprav naj bi jim ga po naših informacijah trgalo od plač.

 Delavci Javorja: likvidacija delodajalca ne odvezuje, da bi redno plačeval delavce
Delavci Javorja: likvidacija delodajalca ne odvezuje, da bi redno plačeval delavce 

PIVKA >“Kar oblilo me je, ko sem v poštnem nabiralniku zagledal položnico za plačilo dodatnega zdravstvenega zavarovanja za dve neplačani premiji,” nam je povedal eden izmed delavcev v pivškem Javorjevem podjetju. Delodajalec mu je namreč dva mesečna obroka, ki skupaj znašata približno 50 evrov, odtrgal od julijske in avgustovske plače, a ju zavarovalnica, kot kaže, ni prejela. Za delavce z minimalnimi plačami, ki se že tako težko prebijajo skozi mesec, pa bodo morali zdaj ta primanjkljaj poravnati še enkrat, je to še en udarec.

Sekretar primorske in notranjske zveze svobodnih sindikatov Bojan Kramar sicer pravi, da ni mogoče z gotovostjo trditi, kaj se je zgodilo z neplačanimi prispevki, saj ni znano, ali so bili izplačani bruto ali neto zneski. “Zato bi bilo od delodajalca pošteno, da zaposlenim sporoči, da denarnih prenakazil na banke in zavarovalnice v njihovem imenu ne bo več opravljal, da si to lahko pravočasno uredijo sami. A do danes v Javorju tega nihče ni naredil,” je povedal Kramar.

Za pojasnila smo želeli povprašati tudi odgovornega za nastalo zmešnjavo v podjetjih, likvidacijskega upravitelja Milan Šilca, ki pa je ponovil, da izjav ne daje.

Prazne obljube

Še slabše pa so jo odnesli zdaj že nekdanji zaposleni v matični družbi, saj denarja, ki jim ga dolguje Javor Pivka bržkone ne bodo videli. Po njihovih besedah je poslovanje od začetka letošnjega leta naglo drselo navzdol, naraščale pa so težave pri zagotavljanju surovin za proizvodnjo in poravnavanju zapadlih obveznosti. Plače so izplačevali z vedno večjim zamikom, na plačilo prispevkov pa kar pozabljali. Delavci so domov začeli prejemati obvestila bank o neplačanih kreditnih obveznosti in zdravstvenem zavarovanju.

“Javor ima v Sloveniji blokirane vse račune, plače pa so nam izplačevali prek računa pri avstrijski banki. Ob tem nas preseneča, da davčna uprava ni uspela izterjati prispevkov prek tega računa,” so pojasnili. Zadnjo minimalno plačo so prejeli maja, razliko do polne plače naj bi jim izplačali do konca leta.

A, kot pravijo zaposleni, jih je bivši predsednik uprave Matej Sotlar le vodil za nos, likvidacijski upravitelj Šilc pa prav tako. Šilc, ki je sprva zavračal komuniciranje z delavci, se je z njimi končno srečal vsaj za nekaj minut, a delavci pravijo, da razen groženj z odpovedmi niso izvedeli nič.

In res so padle prve odpovedi, na zahteve delavcev po izplačilu zaostalih plač pa so dobili odgovor, naj jih kot terjatve prijavijo v likvidacijsko maso.

Prisiljeni v odpovedi

Za drugo mnenje so zato delavci vprašali pravnike in izvedeli, da začetek likvidacijskega postopka družbe ne odvezuje pravočasne in popolne izpolnitve vseh pogodbenih obveznosti, še posebej tistih iz delovnih razmerij. “Poziv upravitelja po prijavi terjatev v likvidacijsko maso je tako popolnoma brezpredmeten. Zato se resno sprašujemo, kako lahko vodi postopek likvidacije, če ne pozna osnovne zakonodaje,” so še opozorili delavci. Šilca javno sprašujejo, kdaj bodo prejeli plače za junij, julij in avgust, stroške ter neizplačan del regresa za lani in letos, odpravnine, nadomestilo za neizkoriščen letni dopust in odškodnine za čas odpovednega roka.

“Večina zaposlenih je bila že prisiljena podati izredne odpovedi, ker niso imeli več sredstev za preživljanje, kaj šele za vsakodnevni prevoz na delovno mesto,” so še potožili in kršitve prijavili inšpektoratu za delo.

LORI FERKO


Najbolj brano