Daljši odvoz, dražji odpadki

S prvim aprilom bodo položnice za komunalne storitve v občini Ilirska Bistrica višje. Kljub 446.000 evrov subvencij iz občinskega proračuna se bodo ponekod cene dvignile za 1,6 evra, drugod pa celo za 3,6 evra.

Bistričani bodo od prvega aprila  za odvoz odpadkov plačevali precej več kot doslej Foto: Tomo Šajn
Bistričani bodo od prvega aprila za odvoz odpadkov plačevali precej več kot doslej Foto: Tomo Šajn

ILIRSKA BISTRICA> Na Bistriškem se bodo s prvim aprilom najbolj povišali stroški odvažanja odpadkov za prebivalce mesta Ilirska Bistrica in naselij Koseze, Tominje, Pregarje, Prelože, Rjavče, Zajelšje.

V bistriški občini le počasi uvajajo ločeno zbiranje komunalnih odpadkov na izvoru. Niti gospodinjstva niti podjetja pred svojimi objekti - razen črnih posod za ostanek mešanih komunalnih odpadkov - nimajo posod za odpadno embalažo, niti rjavih posod za biološke odpadke, kot jih imajo v sosednjih občinah. Tam že najmanj štiri leta pospešeno, vsak pred svojim pragom, ločujejo odpadke zato, da le manjši del, ki ga ni mogoče reciklirati ali uporabiti v energetske namene, konča na odlagališču. Iz sredstev bistriškega proračuna je bilo sicer v preteklih letih opremljenih 81 ekoloških otokov, kamor lahko občani odnašajo plastenke, papir, steklo, pločevinke ter biološko razgradljive ostanke. Vendar so v letu 2011 v njih zbrali zgolj 373 ton odpadkov, kar predstavlja le 7,5 odstotka vseh odpadkov. To bo Bistričane zdaj udarilo po denarnicah s podražitvijo ravnanja z odpadki. Vsaj dokler ne bodo v občini zgradili 809.000 evrov vredne sortirnice.

V teh krajih bodo cene odslej višje za 3,6 evrov na osebo, medtem ko bodo za tiste v najnižjem razredu iz Malih Loč, Prema, Čelja, Ostrožnega Brda položnice dražje za 1,6 evrov.

Kot je ob potrjevanju nove cene občinskim svetnikom povedal direktor javnega podjetja Komunala Ilirska Bistrica Igor Maljevac, se na Bistriškem trenutno zbirajo le pretežno mešani odpadki, ki so jih še nedavno odvažali na lokalno odlagališče v Jelšanah. “Ker tu deponiranje ni več dovoljeno, smo morali poiskali drugo lokacijo, v Tržiču, kamor jih podjetje Publicus odvaža po ceni 132 evrov za tono,” je razlog za 42-odstotno podražitev komunalnih storitev navedel Maljevac.

Do zdaj veljavne cene zbiranja, obdelave, prevoza in odlaganja odpadkov so veljale od leta 2008. Po besedah direktorja komunalnega podjetja pa niso pokrivale vseh stroškov, zato so že pred tremi leti po odobritvi občinskega sveta in pozitivnem strokovnem mnenju tedanjega ministrstva za okolje in prostor pripravili predlog povišanja cen. “Vendar ga takrat nismo mogli uveljaviti, ker je vlada cene zamrznila. V obdobju pred koncem leta 2012 pa je vlada sprejela uredbo o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja, s katero je sprostila cene komunalnih storitev,” je dejal Maljevac.

Bistriška komunala mora pripraviti tudi sanacijski program odlagališča v Jelšanah, ki ga je ministrstvo za okolje zaprlo. V višje cene je tako vračunanih tudi 16.000 evrov za izdelavo projekta sanacije in 30.667 evrov odškodnine za tamkajšnjo krajevno skupnost zaradi odlagališča.

Na dvig cene je bistveno vplivalo tudi dražje gorivo, ki je povišalo stroške zaradi geografske razpršenosti vasi in krajev v bistriški občini kot eni izmed največjih občin v Sloveniji. Poleg tega pomembnejše stroške predstavljajo še nadomestni deli za dotrajana smetarska vozila, ki se pogosteje kvarijo, kot tudi stroški za vzdrževanje voznega parka.

“Pojavile so se dodatne zahteve zaradi novih okoljevarstvenih predpisov. V obdobju štirih let bo tako potrebno nabaviti tudi 2360 posod za zbiranje odpadkov za gospodinjstva (velike 120 ali 240 litrov), ki sedaj zbirajo odpadke v skupne 5000-litrske posode,” je vodstvo Komunale nanizalo nove zadolžitve o približevanju ločevanje odpadkov občanom. LORI FERKO


Najbolj brano