Cilj: 70 odstotkov ločenih odpadkov

Danes je v Sežani začel delati nov montažni objekt za sortiranje in obdelavo odpadkov pred odlaganjem na odlagališče. Z njim Center za ravnanje z odpadki (CERO) izpolnjuje še zadnje pogoje za podaljšanje obratovanja do leta 2015.

Sortiranje odpadkov bo še potekalo ročno Foto: Bogdan Macarol
Sortiranje odpadkov bo še potekalo ročno Foto: Bogdan Macarol

SEŽANA >“Konec lanskega leta smo v ponovno uporabo vračali 53 odstotkov odpadkov, največ na Primorskem, predlani 43 odstotkov, leta 2007 pa le 18 odstotkov, z novo pridobitvijo - sortirnico pa bomo ta odstotek povišali na 70,” z zadovoljstvom napoveduje Vlasta Kukanja,vodja enote gospodarske javne službe v Komunalno stanovanjskem podjetju Sežana (KSP), ki upravlja odlagališče.

Danes so na 600 kvadratnih metrih površine odprli nov objekt za sortiranje in obdelavo odpadkov pred odlaganjem na deponijo, ki bo to omogočil. Taka tehnologija in njeni rezultati so pogoj za podaljšanje okoljevarstvenega obratovalnega dovoljenja odlagališča.

Nov objekt za obdelavo odpadkov je zgrajen iz sodobnega mobilnega mehanskega separatorja in iz ročne sortirne linije za embalažne odpadke. Proizvodi nove okoljske tehnološke linije bodo mešani komunalni odpadki, kjer bodo lahko frakcijo namenili za energetsko izrabo, težko frakcijo pa bodo (kot edini del odpadkov) še vedno odlagali na bližnjem odlagališču. Poleg teh dveh bodo tu tudi zbirali in vračali v ponovno uporabo ločene odpadke, od papirja, kartona, do plastičnih mas in embalaže iz železa in aluminija. Dosedanji sistem ravnanja z odpadki v centru CERO je deloval tako, da so odpadke ločeno zbirali na izvoru in tudi na pretovorni postaji. Investicija je stala (brez davka) dobrih tri četrt milijona evrov, od tega so s sporazumom, ki so ga potrdili občinski sveti, 30 odstotkov zagotovile občine Sežana, Komen, Divača in Hrpelje-Kozina, ostalo pa KSP. “Dobrih pol milijona evrov, kolikor je bilo potrebno za opremo objekta, smo uspeli zbrati tako iz lastnih privarčevanih sredstev, kot tudi z najemom kredita Ekološkega sklada RS. Ta znaša 400.000 evrov, čas vračila pa bo pet let,” je povedal Iztok Bandelj, direktor KSP.

Čeprav se komu te številke zdijo visoke, pa so ostale možnosti še dražje. “Če bi odvažali ostanek odpadkov na sežig v Avstrijo, bi nas to stalo 130 evrov na tono zbranih odpadkov, druga varianta s prevozom ostanka odpadka v Lenart, kjer bi jih mehansko obdelovali, nato pa bi jih pripeljali nazaj na odlaganje v Sežano, bi stala 87 evrov na tono. Rešitev, za katero smo se odločili, je cenovno najugodnejša, saj bo stala le 66 evrov na tono, kar vključuje tako strošek za obdelavo odpadkov in amortizacijo ter tudi vračilo kredita,” je razložila Kukanja.

BOGDAN MACAROL


Najbolj brano