Čakajoč na evropske milijone

V Parku vojaške zgodovine so v teh dneh pred podpisom dogovora z ministrstvoma za izobraževanje, znanost, kulturo in šport ter obrambo o izvedbi projekta celovite ureditve kompleksa vojaškega muzeja.

Park vojaške zgodovine naj bi z desetimi milijoni evropskega denarja postal muzej nacionalne vojaške zgodovine, v katerem bi osrednje mesto imela desetdnevna slovenska osamosvojitvena vojna Foto: Lori Ferko
Park vojaške zgodovine naj bi z desetimi milijoni evropskega denarja postal muzej nacionalne vojaške zgodovine, v katerem bi osrednje mesto imela desetdnevna slovenska osamosvojitvena vojna Foto: Lori Ferko

PIVKA> Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport naj bi namreč deset milijonov evrov s seznama za sofinanciranje projektov s kohezijskimi sredstvi, ki so jih sprva nameravali podeliti Umetnostni galeriji Maribor, a tam dokumentacije in pogojev menda ne bodo utegnili pravočasno izpolniti, zdaj preusmerilo v Park vojaške zgodovine (PVZ).

“Dokončne odločitve o prioritetnih instrumentih financiranja iz sredstev kohezijske politike Operativnega programa krepitve regionalnih razvojnih potencialov 2007-2013 še niso sprejete. Dotlej konkretnejših informacij ne moremo podati,” so za PN povedali na ministrstvu.

Kljub temu pa v PVZ že pripravljajo teren za gradnjo, v sklopu katere naj bi do konca leta 2015 zgradili nov paviljon za tankovsko artilerijsko, letalsko zbirko in podmornico, prenovili infrastrukturo ter postavili nova parkirišča. Obnovili bi tudi dva razpadajoča objekta nekdanje vojašnice, za katera sta leta 2010 nekdanji ministrici za obrambo Ljubica Jelušič in za kulturo Majda Širca podpisali dogovor o skupni izvedbi muzejsko depojskega kompleksa Pivka. Ta projekt je vreden deset milijonov evrov. Predvidena nastanitvena objekta sta namreč last obeh ministrstev, zasebni partner, podjetje PVZ Turizem v lasti Matjaža Berčona, pa naj bi v enem izmed njih uredil celo hotel.

V pivškem parku so zato, da bi izpolnili pogoje operativnega programa, že spremenili odlok o programu opremljanja stavbnih zemljišč za območje občinskega podrobnega prostorskega načrta PVZ in uredili lastništvo muzejskih eksponatov.

Do konca tega meseca pa naj bi imeli pravnomočna še zadnja tri gradbena dovoljenja. ”Gre za pridobitev v nacionalnem merilu, saj v Sloveniji nimamo nikjer resno prikazane osamosvojitvene vojne in rojstva slovenske države. Poleg tega so prav iz pivških vojašnic junija 1991 krenili prvi tanki Jugoslovanske ljudske armade,” je ocenil župan občine Pivka Robert Smrdelj. Napovedal je še, da bi lahko število obiskovalcev po tem scenariju povečali na 100.000. Toda le, če se bodo znali uspešno povezati z drugimi turističnimi ponudniki.

Sicer pa si je vojaški muzej lani - v primerjavi s sosednjo Postojnsko jamo in Predjamskim gradom s skupno 520.000 gosti - ogledalo zgolj 25.000 obiskovalcev. Premalo, da bi ustvarili (večje) lastne prihodke oziroma dobiček.

Po sedmih letih od ustanovitve se tako delovanje in nadgrajevanje PVZ še vedno financira neposredno iz pivškega občinskega proračuna, ki je za tri milijone tanjši za nov projekt celovite ureditve kompleksa muzeja, ki je ocenjen na 18 milijonov evrov.

LORI FERKO


Najbolj brano