Brez vode bo lahko tisoč ljudi

Zaradi plazu, ki je pred tremi leti odnesel del dostopne poti do vodnega črpališča Mlačevo, je še vedno resno ogrožena oskrba s pitno vodo približno tisoč prebivalcev sedmih vasi v občini Divača. Plaz namreč še kar čaka na sanacijo.

Plaz, ki je ob črpališču Mlačevo že odnesel dobršen del dostopne ceste, grozi, da bodo v sedmih vaseh  ostali brez pitne vode Foto: Bogdan Macarol
Plaz, ki je ob črpališču Mlačevo že odnesel dobršen del dostopne ceste, grozi, da bodo v sedmih vaseh ostali brez pitne vode Foto: Bogdan Macarol

OTOŠČE > Črpališče Mlačevo so zgradili leta 1962 za potrebe zbiranja izvirne vode iz pobočja Nanosa in črpanja vode v vodovodni sistem Nanos. Iz njega so do leta 1984 dobavljali vodo na območje Krasa vse do Sežane, po letu 1986, ko je bil dograjen vodovod Mlačevo - Senožeče, pa do vasi v okolici. Tako je bilo do leta 2010, ko ga je ogrozil zemeljski plaz

“Ob izdatnih padavinah septembra leta 2010 je na tamkajšnjem strmo nagnjenem terenu v grapi s hudourniškimi vodami, kjer so na flišu sloji meljnato gruščnate preperine, prišlo do plazovitega zdrsa teh plasti. Plaz je odnesel velik del dostopne ceste neposredno ob črpališču. Geolog, ki si je takrat ogledal stanje, pa je menil, da plazišče ne ogroža vodarne,” je povedal Matej Bezeljak, poveljnik Civilne zaščita Divača.

Toda: “Poleg tega, da je od takrat onemogočen dostop tudi za morebitne intervencije, obstaja ob nesaniranem stanju še vedno grožnja nadaljnjega drsenja zemljišča. V nevarnosti je tudi oskrba s pitno vodo za naselje Otošče, ki dobiva vodo po cevi, ki je sedaj nekje v plazu,” opozarja Bezeljak.

Črpališče je sicer razmeroma majhno: njegova izdatnost je od tri do dvajset litrov vode na sekundo, na leto iz njega zajamejo do 120.000 kubičnih metrov izvirske vode. Kljub temu pa je od leta 1986, ko je bil dograjen vodovod Mlačevo - Senožeče, pomembno za kar sedem vasi, ki jih je prej dolga leta pestilo pomanjkanje vode.

“Trenutno preko vodovoda Mlačevo oskrbujemo okrog 1000 prebivalcev v naseljih Otošče, Senožeče, Laže, Gabrče, Potoče, Dolenja Vas in Senadole,” je povedal Peter Fabiani, direktor Kraškega vodovoda, ki upravlja s tem vodovodnim sistemom.

Dejstva, da je vodovod Mlačevo kot edini vodni vir Senožeškega območja za tamkajšnje prebivalce življenjskega pomena, se zavedajo tudi na občini Divača, ki je lastnica infrastrukture. “Že v letu po plazu smo naročili idejno zasnovo za njegovo sanacijo, za celovito rešitev, ki bo stala najmanj 50.000 evrov, pa nimamo denarja,” pravi župan Drago Božac.

A je kljub temu optimist: “Nadejamo se, da bomo uspešni na katerem od razpisov, tako kot smo uspeli pridobiti evropska sredstva za nekatere druge javne investicije, kjer je občina morala prispevati delež in jih moramo seveda zaključiti.

Upajoč, da se plazenje ne bo nadaljevalo, pa so nekaj denarja le našli: “Situacijo spremljamo, za najnujnejša dela pa smo je v letošnjem proračunu predvidenih 8.000 evrov,” pravi župan.

BOGDAN MACAROL


Najbolj brano