Bodo obrovsko šolo pokopali kar starši?

Podružnični osnovni šoli v Obrovu, ki sodi pod matično šolo Dragomirja Benčiča Brkina Hrpelje-Kozina, grozi (začasno) zaprtje. Vzrok je premajhno število vpisanih otrok v naslednjem šolskem letu. Občina, krajevna skupnost in krajani si prizadevajo, da do takega scenarija ne bi prišlo.

Podružnični šoli v Obrovu kvalitetni pedagoški oskrbi in primernim prostorom navkljub grozi zaprtje, saj nekateri starši iz tega šolskega okoliša svoje otroke raje vozijo v matično šolo v Hrpelje ali celo dlje. Občina je v letošnjem proračunu zagotovila Foto: Danijel Cek
Podružnični šoli v Obrovu kvalitetni pedagoški oskrbi in primernim prostorom navkljub grozi zaprtje, saj nekateri starši iz tega šolskega okoliša svoje otroke raje vozijo v matično šolo v Hrpelje ali celo dlje. Občina je v letošnjem proračunu zagotovila Foto: Danijel Cek

HRPELJE-KOZINA, OBROV > Vendar težava zadostnega števila vpisanih učencev ni v premajhnem številu rojstev, ampak v tem, da nekateri starši otroke iz obrovskega šolskega okoliša namesto v podružnično šolo v Obrov vozijo v matično šolo v Hrpelje ali celo v Podgrad. Vzroki so različni, pravijo krajani, ki poznajo okoliščine, od logistike prevozov in varstva v popoldanskem času do prepričanja nekaterih staršev, da se otroci bolje razvijajo in učijo v večjih šolah.

Otrok je dovolj, le interesa staršev ni

“Če bodo zaprli podružnično šolo v Obrovu, je po mojem mnenju ne bodo nikoli več odprli, kar je za življenje in socialni razvoj našega okoliša slabo,” poudarja predsednik Krajevne skupnosti Obrov Marjan Maslo. In dodaja, da bo objekt te šole, ki je sicer v dobrem stanju, zaradi zaprtja hitreje propadal, kar bo povzročilo tudi več stroškov.

A to je le eden od argumentov krajanov proti zaprtju obrovske šole. Tomaž Prosen iz Obrova, ki ima dva šoloobvezna otroka, je prepričan, da je kraj, v katerem ne deluje šola, osiromašen in brez življenja. Zato pri svojih otrocih vztraja, da obiskujeta podružnico. “Raziskave kažejo, da otroci, ki se šolajo v manjših šolah, osvojijo več znanja, saj so deležni tako rekoč individualnega pouka,” še navaja. “Šola v Obrovu deluje od leta 1965, zato ni korektno do generacij, ki prihajajo, da bi jo ukinili in jim s tem ne dali enakih možnosti,” sklene.

Vendar vsi starši šoloobveznih otrok v okolišu, ki ga pokriva obrovska podružnica (to so poleg vasi Obrov še Kovčice, Ritomeče, Gradišče, Golac, Javorje in Poljane), ne razmišljajo enako. Kar se je pokazalo tudi na nedavnem srečanju skupaj s predstavniki občine in krajevne skupnosti, saj se nekateri starši bodočih šolarjev pa tudi krajani srečanja preprosto niso udeležili.

Z anketo do podrobnejših informacij

Po besedah ravnateljice osnovne šole Hrpelje-Kozina Janje Babič v letošnjem letu šolo v Obrovu obiskuje deset otrok v dveh kombiniranih oddelkih (od prvega do petega razreda); če bi se vpisali vsi iz tega okoliša, bi jih bilo 13. “Prihodnje leto bi bilo lahko od prvega do četrtega razreda vpisanih devet otrok, a jih je trenutno vpisanih le šest, tri na kombiniran oddelek, s čimer ne izpolnjujemo normativa. Po demografskih podatkih bi mu zadostili čez dve leti. Zato smo morali občinskemu svetu predlagati, da sprejme sklep o začasnem zaprtju obrovske šole,” navaja Babičeva. Po zakonodaji je najnižje število v kombiniranih oddelkih v krajih s specifično geografsko poselitvijo, kamor spada obrovski okoliš, pet učencev. To pomeni, da “zmanjkata” dva otroka.

Občinski svetniki so odločanje o začasnem zaprtju prenesli na naslednjo sejo, saj želijo, da je razprava temeljita, širša in podkrepljena z vsemi dejstvi. Občina je ravnateljici naročila, naj med starši bodočih učencev obrovskega okoliša naredi anketo o zainteresiranosti za vpis svojih otrok v šolo v Obrovu. Kjer nudijo tudi kosila in podaljšano bivanje najmanj do 15. ure. Poučujeta dve učiteljici, tretja za polovični čas. LEA KALC FURLANIČ


Najbolj brano