Bo tri za grad srečno število?

Grad Štanjel ostaja brez najemnika tudi po drugem razpisu. Nanj se je sicer v roku prijavilo ljubljansko podjetje Travesa, d.o.o., ki pa ni izpolnjevalo ključnega pogoja. Bo tretji razpis, ki se izteče osmega januarja, končno uspešen?

Bo štanjelski grad v tretje vendarle dobil najemnika, ki mu bo vdahnil dušo in obiskovalcem omogočil, da uživajo v njegovem ambientu? Foto: Petra Mezinec
Bo štanjelski grad v tretje vendarle dobil najemnika, ki mu bo vdahnil dušo in obiskovalcem omogočil, da uživajo v njegovem ambientu? Foto: Petra Mezinec

ŠTANJEL > Drugi razpis za oddajo štanjelskega grajskega kompleksa v najem so na Občini Komen zaprli brez izbire najemnika. Edini ponudnik, podjetje Travesa, d.o.o., ki se je na razpis prijavil pravočasno, namreč ni izpolnjeval enega ključnih pogojev: izkušenj v dejavnosti.

Podjetje je bilo namreč ustanovljeno šele novembra letos, kar pomeni, da v zadnjih petih letih niso vsaj eno leto izvajali dejavnosti, ki bi bile podobne predmetu najema v okolju, kjer se prepletata kulturna dediščina ter gostinska, turistična, kongresna ali galerijska dejavnost.

Najemnina za restavracijo z enoteko, galerijo Lojzeta Spacala, Fabianijevo dvorano, Kvadratni stolp in dvorišče znaša samo 807 evrov.

Nizka najemnina

Razpisni pogoji v tretjem razpisu, ki ga je občina objavila prejšnjo sredo, takoj po zaključku drugega, ostajajo skorajda enaki kot pri prvih dveh razpisih.

Na občini posebej poudarjajo, da se lahko na razpis prijavijo tako posamezniki kot tudi skupine, saj se zavedajo, da je Štanjel za eno osebo prevelik, dejavnosti pa zelo raznolike.

Tudi najemnina se v tretjem razpisu ni spremenila: še vedno znaša 807 evrov za 807 kvadratnih metrov površine, kar seveda pomeni en sam evro na kvadratni meter. Razpoložljiva površina vključuje grajsko restavracijo z enoteko, Galerijo Lojzeta Spacala, Fabianijevo dvorano, Kvadratni stolp ter dvorišče in pripadajoče funkcionalno zemljišče.

Poleg ugodnosti v obliki nizke najemnine bi najemnik vsak mesec od občine prejel znesek v višini 200 evrov za izvajanje turističnih in kulturnih dejavnosti.

Skopo zanimanje

Toda kljub izredno nizki najemnini (precej manj atraktivnih lokacij v okolici Štanjela dosega na trgu tudi dvakratno ceno - denimo več kot tisoč evrov za nekaj deset kvadratnih metrov površine) posebnega zanimanja za Štanjel, vsaj med domačini, na občini ne opažajo. Kar je škoda, saj si zelo prizadevajo, da bi prostore končno oddali v najem. Še posebej pa se na občini trudijo, da bi za Štanjel dobili res pravega najemnika: “Želimo si nekoga, ki bi znal oživeti Štanjel. Nočemo, da vegetira kot do sedaj, ampak želimo, da se v njem nekaj dogaja,” je še povedala Andreja Štok iz komenske občinske uprave.PETRA MEZINEC


Najbolj brano