Blažijo stiske šolarjev in njihovih družin

V Komnu so konec tedna pripravili že četrti dobrodelni koncert za šolski sklad. Z vstopninami so zbrali 640 evrov, kar je veliko, toda manj kot pred leti. A to je pričakovano. Skupaj z gospodarstvom se, med drugim, krčijo tudi šolski skladi, ugotavljajo tudi v Dutovljah in Sežani, kjer pa, kljub vsemu, uspejo pomagati vsem, ki za pomoč zaprosijo.

Na dobrodelnem koncertu Tu smo doma so nastopali: kvartet flavt, kvartet pozavn, skupina WhiteWall, Tamburaški orkester Danica, Matic Štavan, David Čadež, Polona Kete Furlan, Damijana Godnič, OPZ Komen, OPZ Štanjel in MPZ Štanjel, za češnjico na vrhu pa Foto: Petra Mezinec
Na dobrodelnem koncertu Tu smo doma so nastopali: kvartet flavt, kvartet pozavn, skupina WhiteWall, Tamburaški orkester Danica, Matic Štavan, David Čadež, Polona Kete Furlan, Damijana Godnič, OPZ Komen, OPZ Štanjel in MPZ Štanjel, za češnjico na vrhu pa Foto: Petra Mezinec

KOMEN, DUTOVLJE, SEŽANA > Koncert Tu smo doma, prav tako kot Miklavžev sejem, na šoli organizirajo vsako drugo leto, je povedala ravnateljica Nives Cek. Tudi zato, ker so razmere za starše na Komenskem vsako leto težje.

Poleg osrednjega dogodka šolski sklad polni zbiranje starega papirja, nekaj (sicer majhen odstotek) sredstev pa priteče tudi z donacijami zasebnikov. Če so pred leti uspeli zbrati tudi do 3000 evrov, je ta številka letos precej nižja. So pa na šoli z izkupičkom zelo zadovoljni, prav tako tudi z odzivom obiskovalcev in paleto nastopajočih.

Kot izpostavijo na Centru za socialno delo, je tudi višina pomoči iz šolskih skladov velikokrat odvisna od glasnosti posameznikov. “Sprašujemo se, kako gre tistim, ki molčijo,” so na tiste, ki si manj upajo, a bi bili pomoči prav tako potrebni, opozorili na CSD. Koliko je takih, ki se potem, ko pomoči od države ne dobijo, obrnejo na šolski sklad, ne vedo, ker tovrstne evidence ni. Zatrdijo pa nam, da odgovorne institucije in nevladne organizacije med seboj komunicirajo, sodelujejo in skušajo primere, ko gre za stisko, reševati skupaj.

Komenski šolski sklad, tako pojasnjuje ravnateljica, pomaga pri subvencioniranju šol v naravi, vožnji otrok na gostovanja, del denarja so namenili za mentorja šahovskega krožka, pred leti pa so z zbranimi sredstvi delno pokrili tudi stroške izleta v Bratislavo.

Aktivna vloga učencev

V Dutovljah pri polnjenju šolskih skladov ne organizirajo posebnih dogodkov. “Na šolskih prireditvah zbiramo prostovoljne prispevke, naši učenci pa v prednovoletnem času prodajajo voščilnice in piškote. Posebnih koncertov in sejmov pa ne organiziramo, saj si ne želimo še dodatno obremenjevati staršev,” je povedala ravnateljica dutovske osnovne šole Doris Orel. Poleg omenjenih akcij učenci zbirajo tudi star papir, divji kostanj, prodajajo šolski časopis ter sodelujejo pri različnih humanitarnih akcijah, razstavah in občinskih prireditvah. Lansko leto jih je razveselila velika donacija društva Pliska.

Skupno pa se nateče od 1000 do 2000 evrov. S tem denarjem šolski sklad pomaga pri financiranju malic, šole v naravi, ekskurzij in ostalih šolskih storitev.

Denarja dovolj za “pokrivanje” potreb

Največja šola ima tudi največji sklad. Sežanski šolski sklad je v preteklem letu največ denarja namenil za šolo v naravi, in sicer kar 2400 evrov, za malice in kosila šestih učencev pa so porabili približno 273 evrov na mesec. Nekaj več kot 500 evrov so namenili za ekskurzije, abonmaje in šolske potrebščine.

Tudi tu šolski sklad polnijo na podoben način kot drugod: zbiralne akcije, prireditve in prispevki donatorjev. “S krizo so se res povečale potrebe, vendar nam, za zdaj uspe vse 'pokriti',” je povedala ravnateljica Jadranka Mihalič in dodala: “Kdor pravi, da pomoč potrebuje, jo tudi dobi.” Da je prošenj za pomoč za nakup zvezkov in učbenikov vedno več, nam potrdijo tudi v svetovalni službi, vendar pa gre še vedno za posamične primere.

PETRA MEZINEC


Najbolj brano