Bil je velik človekoljub in veseljak

Pisatelj in zdravnik Bogomir Magajna iz Vremske doline je bil v spominih včeraj zvečer spet med svojimi rojaki. V divaški knjižnici so mu pripravili večer, na katerem so z besedo, fotografijo in filmom osvetlili njegovo plodovito življenje in delo.

Stojan Lipolt je sinoči v knjižnici gostil Črta Kanonija, Zoltana Jana in Ivka Spetiča  Foto: Lea Kalc Furlanič
Stojan Lipolt je sinoči v knjižnici gostil Črta Kanonija, Zoltana Jana in Ivka Spetiča  Foto: Lea Kalc Furlanič

DIVAČA > Ozračje v divaški knjižnici včeraj zvečer ni bilo prežeto zgolj z nizanjem dejstev o Bogomirju Magajni kot pisatelju ali zdravniku, temveč ga je moderator večera, Stojan Lipolt, zasnoval zelo razgibano.

Glavni motivi iz Vremske doline

Poleg govornikov, ki so osvetlili Magajnov literarni opus, življenjsko in poklicno pot, ter pripovedi o njegovem velikem prijatelju, zdravniku Janezu Kanoniju, je večer popestril Brkonja Čeljustnik, lik iz pisateljeve knjige.

Kakor je povedal literarni zgodovinar Zoltan Jan, je v literarnih delih Bogomirja Magajne prevladovala primorska tematika. Motive je jemal iz rodne Vremske doline, redko so segli do Trsta, le izjemoma (le v dveh delih, v romanu Gornji grad in Graničarji), je segel v druge kraje.

“Pri Magajni se prepletata realizem in iskanje motivov mistike, duhovnosti. Najbolj zanimivi so njegovi ženski liki, ki so nerealni, vzvišeni, poduhovljeni,” je na kratko vremskega literata opisal Jan. In dodal, da je poleg mladinske literature in del za odrasle pisal še članke o ljudski medicini v revije.

Magajno je pozitivno sprejemala predvojna in povojna literarna zgodovina, ker je bil vrhunski literat, je še dodal Jan. Ustvaril je veliko literarnih del, po vojni so jih ponatisnili, imel je specifični slog.

Izjemen pristop je imel tudi kot zdravnik psihiater. Delal je tudi v bolnišnici Studenec v Ljubljani, ki je imela velik ugled, celo pri avstrijskem cesarju.

Zdravil z besedo

“Zdravil je namreč tudi z osebnim pristopom, ljubečo besedo, pozornostjo,” se je na strica spomnil Ivko Spetič, tudi sam pesnik, pisatelj in esejist. V nizanju mnogih spominov iz stričevega življenja je med drugim poudaril, da je bil Magajna velik človekoljub, dobrodušnež in veseljak ter poznan in čislan v uglednih družbah literatov in zdravnikov. Bil je tudi dober pevec. In najboljši prijatelj, tako Kanonijev kot številnih literatov, ki jim je znal pomagati v vsaki stiski.

Rad bi še več pisal

Ivko Spetič je sklenil, da se je Magajna želel ob upokojitvi vrniti domov, kjer bi samo pisal, saj prej za to ni imel toliko časa, kot bi želel.

Pogovorni večer, eden osrednjih dogodkov v nizu prireditev, s katerimi bodo na Divaškem in v Vremski dolini letos počastili okrogli jubilej svojega rojaka, so poleg Lipolta, moderatorja pogovornih večerov Divača - mesto nad Reko, pripravili še Knjižnica Divača in Razvojni center Divača. Ker je bil dober pevec, so s še toliko večjim spoštovanjem zapeli člani Mešanega pevskega zbora Divača.

LEA KALC FURLANIČ


Najbolj brano