Analiza smernic in pripomb k projektu vetrnic na Krasu v enem mesecu

V družbi Vepa so glede projekta parka vetrnih elektrarn Senožeška brda prejeli skoraj vse smernice nosilcev urejanja prostora, čakajo še na izdelavo analize smernic in pripomb javnosti. Ta bo izdelana v roku enega meseca.

 V okolici Senožeč nameravajo postaviti do 40 vetrnih elektrarn s skupno močjo do 120 megavatov Foto: Bogdan Macarol
V okolici Senožeč nameravajo postaviti do 40 vetrnih elektrarn s skupno močjo do 120 megavatov Foto: Bogdan Macarol

SENOŽEČE > Jeseni načrtujejo predstavitev projekta krajevnim in agrarnim skupnostim, konec leta naj bi sledila prostorska konferenca.

V ponedeljek se je namreč iztekel rok za oddajo smernic in pripomb k projektu, po katerem bi v okolici Senožeč postavili do 40 vetrnih elektrarn s skupno močjo do 120 megavatov. Direktor družbe Vepa Aleš Musić je pojasnil, da so že prejeli skoraj vse smernice nosilcev urejanja prostora, od pristojnih resorjev in direktoratov do občine Divača.

“Čakamo še na odločitev o potrebnosti izdelave postopka celovite presoje vplivov na okolje, za katero predvidevamo, da jo bo potrebno izvesti, ter smernice ministrstva za kmetijstvo, direktorata za kmetijstvo. Prejeli smo tudi več pobud oziroma nasprotovanj lokalnih skupnosti in posameznikov,” priznava direktor Vepe.

Poudarja, da si želijo “odprte in transparentne ter konstruktivne razprave o projektu, saj si prizadevamo, da ne bi prihajalo do zavajanja in ustrahovanja ljudi s sevanji in različnimi vidiki ogrožanja zdravja, s katerimi so v zadnjem mesecu nekateri posamezniki že poskušali strašiti prebivalce območja”.

Musić je zagotovil, da bodo izdelali vse potrebne strokovne podlage, opravili okoljske preveritve in v največji možni meri upoštevali priporočila javnosti. Zaveda se namreč, da morajo biti lokacije vetrnic sprejemljive tako z okoljskega kot z družbenega vidika: “Prav zato v jesenskih mesecih skupaj z direktoratom za prostor, ki postopek vodi, načrtujemo predstavitev projekta krajevnim in agrarnim skupnostim na območju Senožeških brd.”

V družbi Vepa se po njegovih besedah kot nosilci projekta in investitorji zavedajo, da bodo od vetrnega parka morali imeti koristi tudi lokalni prebivalci in občina. “Rente, za katere se bomo dogovorili, bodo pripomogle k razvoju občine,” je prepričan. O konkretnih številkah se še niso pogovarjali, saj so višine rent, tako Musić, povezane tudi s številom vetrnic, ki bodo stale na tem območju. Ob tem so se v Vepi tudi že pogovarjali z nekaterimi lastniki potencialnih stojišč.

STA


Najbolj brano