40 let ohranjanja kulturnega izročila

Na predlog Alenke Dolgan Štrucelj, predsednice KS Senožeče, bo letošnje priznanje občine Divača prejelo Kulturno-umetniško društvo Pepca Čehovin - Tatjana (KUD) iz Senožeč. V 40 letih delovanja so pomembno obeležili krajevni kulturni utrip, zaradi njih so Senožeče poznane tudi po pastirskih igrah.

Društvo s Pastirskimi igrami ohranja spomin na krajevno živinorejsko tradicijo Foto: Tomo Šajn
Društvo s Pastirskimi igrami ohranja spomin na krajevno živinorejsko tradicijo Foto: Tomo Šajn

SENOŽEČE > Društvo, poimenovano po domačinki, padli partizanki in prosvetni delavki Pepci Čehovin - Tatjani so ustanovili krajani Senožeč leta 1973. “Že takrat je bil osnovni namen delovanja ohranjanje starih običajev, približevanje kulture vsakomur ter organiziranje zabavnih prireditev,” je povode za zagon društva predstavil sedanji predsednik Valter Cerkvenik.

Člani so številne interese uresničevali v številnih sekcijah: filmsko-dramski, kjer so odigrali več iger, tudi avtorskih, prireditveni, knjižničarski, sekciji za spomeniško varstvo in muzealstvo, aktivu žena, mladinski, športni ter glasbeni sekciji.

V obdobju od 1974 do 1991 so celo izdajali svoje glasilo “7 vasi”, ki je sprva izhajalo na tri mesece in obravnavalo življenje in delo v KS, kasneje se je preimenovalo v “27 vasi”, saj so se Senožeče povezale s KS Štjak in Vrabče na bližnjih Vrheh.

“Tik pred osamosvojitvijo je delovanje društva nekoliko zamrlo, v 90. letih pa smo ga spet oživeli. Razlogov je bilo več, od relativne prometne osamitve, v kateri so se znašle Senožeče, potem ko nam je avtocesta odpeljala prej goste prometne tokove, do potreb po druženju in ohranjanju lokalne identitete,” je Cerkvenik predstavil društveno renesanso.

Najbolj so postali znani po Pastirskih igrah, ki jih bodo letos izpeljali že petnajstič. Z njimi želijo zlasti ohranjati spomin na pastirsko življenje v teh krajih, nekoč pomembnem središču živinoreje, ki se je sedaj spremenilo v eno izmed najpomembnejših rejskih območij drobnice v Sloveniji. Tridnevno prireditev v avgustu spremljajo številni dogodki, razstave in kulturna srečanja. Med njimi so druženje harmonikarjev Primorske, umetniška, zabavna in športna srečanja, ki vsako leto pritegnejo večje število obiskovalcev.

Med letom KUD organizira za krajane številne dogodke, kot so pust, 8. marec in materinski dan, prvomajsko kresovanje, pohod in kolesarjenje ob 25. maju, novoletne ustvarjalne delavnice, sankaške in smučarske zabavne igre, čistilne akcije in potopisna predavanja.

Leta 1997 se je v okviru društva oblikovala pevska sekcija, ki je kasneje prerasla v samostojni mešani pevski zbor. Člani, vseh je okrog 60, so bili tudi soorganizatorji Cvetkovih dnevov, s katerimi so se poklonili Senožečanu, sabljaču Rudolfu Cvetku, dobitniku prve slovenske olimpijske medalje.

“Načrtov imamo še mnogo, od oživitve tamburaške skupine in vaškega orkestra do intenzivnejše turistične promocije Senožeč, ki so v furmanskih časih že imele značaj trga, tu je bil tudi grad, pa mitnica, pivovarna in še kaj. Vse to želimo iztrgati pozabi spomina,” je Cerkvenik optimist nad društveno prihodnostjo.

BOGDAN MACAROL


Najbolj brano