31 gob je strupenih, med njimi sedem smrtno

V okviru mednarodnega sodelovanja gobarskih društev Slovenije, Hrvaške in Italije so te dni zaključili z razdelitvijo po šolah treh plakatov o gobah Istre in Krasa. V naslednjih dneh jih bodo prejeli še zdravstveni domovi in drugi javni prostori. Z izdajo pred poletjem napovedujejo še plakat o zdravilnih gobah.

 Foto: Bogdan Macarol
Foto: Bogdan Macarol

SEŽANA> “Naše sodelovanje se je začelo pred dvema letoma in še kar traja. V tem času smo najprej pripravili plakat o zgradbi gliv, sledili so še ti o strupenih in smrtno strupenih ter užitnih in pogojno užitnih gobah Istre in Krasa,” je povedala Irena Sirotič Dobrila, donedavna predsednica Gobarsko – mikološkega društva Slovenske Istre. S slovenske strani aktivno sodeluje tudi Gobarsko društvo (GD) Sežana, izdajo plakatov podpirajo tudi v GD Ilirska Bistrica in GD Nova Gorica, medtem ko Hrvaško zastopa Josip Marino Šimić - Društvo gljivara Bujština, Italijo pa Marino Zugna - Associazione Micologica Bresadola – gruppo di Muggia e del Carso.

S predavanji so te dni zaključili z razdelitvijo plakatov po šolah. “V naslednjih dneh začenjamo z zdravstvenimi domovi na našem območju, v kratkem sledijo tudi druga javna mesta, kot so knjižnice,” je dodala Sirotič Dobrila, ki še pred poletjem napoveduje izdajo plakata o zdravilnih gobah.

Plakati, ki so prvi take vrste v Sloveniji, naj bi v prvi vrsti služili izobraževanju ljudi pred zastrupitvami z gobami. “Na območju Primorske smo do sedaj našli 1573 vrst višjih gliv, kjer so gobe le nadzemeljski razmnoževalni del glive. Od tega je na območju Krasa in Brkinov sedem gob smrtno strupenih, dodatnih 24 pa je strupenih, o čemer smo izdali tudi zgibanko,” je povedala predsednice sežanskega GD Ljubica Tavčar Bandelj.

Da bi bolje spoznati gobe, so v tem društvu medse povabili tudi predavatelja Slavka Šeroda, ki je izpostavil, da je 41 vrst gliv v Sloveniji prepovedano nabirati, ker so zavarovane. “Ker se vsako leto na novo kdo zastrupi z gobami, velja ponoviti: nabirajte le vam dobro znane gobe,” je izpostavil Šerod, ki je tudi član mikološke komisije Mikološke zveze Slovenije.

BOGDAN MACAROL


Najbolj brano