“Pazite, da koga ne speče!”

Delavci Elektra Primorske v soboto zvečer po novih drogovih pripeljali iz Pivke do Postojne 20-kilovoltni daljnovod in včeraj začeli nanj priklapljati mestne transformatorske postaje. S tem daljnovodom naj bi rešili približno tretjino Postojne, konec tedna naj bi se z enako močnim vodom prebili še z Razdrtega. Združena daljnovoda naj bi potem zadoščala za celotno mesto.

Delavci Elektra Primorske na enem od številnih sestankov  Foto: Danijel Cek
Delavci Elektra Primorske na enem od številnih sestankov  Foto: Danijel Cek

POSTOJNA > “Pazite, da koga ne speče, pogovarjajte se med sabo in gremo naprej,” je eden od “štabnih” ljudi na postojnskem sedežu Elektra Primorske včeraj bodril elektrikarje, ki so vsi mokri in premraženi postopoma ugašali posamezne agregate po mestu in transformatorske postaje po dobrem tednu dni znova priklapljali na elektriko iz običajnega omrežja.

Da so začeli reševati vsaj gospodinjstva, so morali napeljati 13 kilometrov novega daljnovoda od Pivke do Postojne. Od Pivke do Prestranka so ob porušenih jamborih iz časa Italije postavili nove kostanjeve drogove, s katerimi so se pri Kočah približali 30-metrskim jamborom in zadnjih nekaj kilometrov namestili daljnovod na jambore. Ericssonov kabel so uporabili za povezavo med napeljavo z drogov na jambore, po katerem sta iz Pivke potekala 110 in 20 kilovoltna voda. “Kabel je zdaj tam, na tleh, izoliran, tako da ni problematičen, označili smo ga s tablicami in vseeno poprosili civilno zaščito, naj opozarja domačine nanj,” je dodal Cerkvenik.

“V soboto smo se trudili ves dan in glavno postojnsko razdelilno-transformatorsko postajo Zalog ob osmih zvečer priključili na 20-kilovoltni daljnovod iz Pivke,” nam je včeraj zadovoljen povedal Žarko Cerkvenik iz Elektra Primorske: “In danes zjutraj smo začeli preklapljati posamezne transformatorske postaje po mestu.”

Pred tem so morali elektrikarji naprej preveriti, ali nov daljnovod deluje, ga potem spet izključiti, pregledati vsako transformatorsko postajo, jo odklopiti z agregata in priključiti na napajalni kablovod. Ob našem obisku včeraj opoldne so se bližali številki deset, ob šestih popoldne pa naj bi na napajanje iz Pivke priključili približno 15 postojnskih trafo postaj.

“Tako bomo nadaljevali v prihodnjih dneh, dokler ne bomo izkoristili polno zmogljivost daljnovoda iz Pivke. Za celo Postojno ta daljnovod zagotovo ne bo zadostoval. Podeželje sploh ne pride v poštev, industrija prav tako ne,” je pojasnil Cerkvenik. Čeprav v tem trenutku ne more nihče napovedati, ker je to odvisno od porabe, Cerkvenik ocenjuje, da bo nova povezava s Pivko zadoščala za priklop največ 30 odstotkov Postojne.

Prihajajo še z Razdrtega

Enako kot iz pivške smeri medtem pospešeno obnavljajo tudi daljnovod z Razdrtega. Tudi po tem bo potekala 20-kilovoltna povezava s Postojno. Cerkvenik ocenjuje, da bi ga morali končati do konca tedna. “In ko bomo v Postojno dobili 20 kilovoltov iz obeh smeri, računamo in upamo, da bomo s to energijo oskrbeli vse prebivalstvo v Postojni. Seveda brez industrije,” je pojasnil.

Brez elektrike iz omrežja in oskrbe z agregati je bilo v postojnski občini včeraj še 145 odjemnih mest, večinoma iz manjših zaselkov ali delov vasi, ki so tako priključeni na omrežje, da jih ni moč hitro povezati. Na agregatih je bilo včeraj v postojnski občini 6719 odjemalcev, v pivški pa približno 500. “Morda imajo tudi ti svoje agregate, ni nujno, da so brez. Ampak mi jih štejemo, da jih nismo še oskrbeli,” pravi Cerkvenik.

Kljub temu, da so včeraj priključili že kar nekaj postojnskih trafo postaj na električno omrežje, agregatov ob njih še nekaj dni ne bodo umaknili. Omrežje je namreč dokaj nestabilno, zato ga morajo najprej stabilizirati in ugotoviti, kje nastajajo težave. “Šele potem bomo lahko razmišljali o selitvi agregatov,” pravi Cerkvenik.

Industrija potrebuje močne agregate

Od občinskega štaba zdaj čakajo na prednostno listo, po kateri bodo selili agregate tudi industriji. “Industrija je velik porabnik, potrebuje močne agregate, teh pa je že zdaj malo. Imam jih le nekaj: enega od dva megavata moči, enega od 1,1 megavata, potem pa so že od 630, 600 in 500 kilovatov, kar je za industrijo premalo. V Livu so si v petek sami priskrbeli enega od dveh megavatov moči in od takrat dalje spet delajo,” je povedal. DANIJEL CEK


Najbolj brano