“Javor ni ime za strojegradnjo”

Pivško podjetje Javor Stroji, specializirano za projektiranje in izdelavo hidravličnih stiskalnic, se je preimenovalo in začelo novo gospodarsko življenje. “Javor je ime drevesne vrste in ni primerno za strojegradnjo. Poleg tega nam ime Javor ni predstavljalo konkurenčne prednosti na trgu,” je o tem, da sprememba imena sovpada s spremembo lastništva, povedal direktor podjetja Rudi Tomšič.

Najuspešnejša Javorjeva hčerinska družba se je leta 2011 osamosvojila in preimenovala v Sitor stiskalnice  Foto: Lori Ferko
Najuspešnejša Javorjeva hčerinska družba se je leta 2011 osamosvojila in preimenovala v Sitor stiskalnice  Foto: Lori Ferko

PIVKA > Rudi Tomšič ocenjuje, da je bila odločitev, da prek novoustanovljene družbe Stipi odkupijo 70-odstotni Javorjev delež v hčerinski družbi Javor Stroji, edino pravilna.

Podjetje Sitor stiskalnice je danes v 70-odstotni lasti družbe Stipi in 30-odstotni lasti podjetja Pa iz Medvod, katerega lastnik je Anton Pušar.

Tomšič je večinski lastnik družbe Stipi, solastnika pa sta še Friderik Požar in Branko Žnidaršič. Ti so pred dvema letoma za nakup deležev odšteli 100.000 evrov, preostanka kupnine 740.000 evrov pa še niso poravnali. “Kupnina bo plačana v skladu s pogodbo o nakupu. Glede na to, da še niso bila umaknjena vsa poroštva za bančna posojila podjetju Javor, tudi določilo o plačilu kupnine ne more biti izpolnjeno v celoti,” je povedal Tomšič.

Njihovo poslovanje v letu 2012 je bilo uspešno, saj so čisti dobiček z 258.000 evrov povečali na 780.000 evrov, za letos pa ocenjujejo, da bo prihodkov in dobička manj kot lani.

Priznava, da tudi njih pestijo visoki stroški financiranja in težave pri pridobivanju posojil za nove naložbe. V zadnjem času pa se srečujejo tudi s težavami pri pridobivanju naročil, saj njihovi izdelki pomenijo za kupca veliko investicijo, za katero se v času krize bolj poredko odločajo. Večjega naročila res niso dobili že dlje časa, zato pa zasedenost proizvodnje polnijo z manjšimi naročili.

Proizvodnje za drugo letošnje polletje še niso povsem zapolnili, a Tomšič pravi, da se trudijo pridobiti dodatna naročila.

Najpomembnejši trg za Sitor je Nemčija, saj tam ustvarijo kar 65 odstotkov vseh prihodkov, na trgu ZDA pa 30 odstotkov. Priložnost vidijo na ruskem in južnoameriškem trgu.

Kupci stiskalnic so zlasti proizvajalci plošč iz umetnih mas, proizvajalci v gumarski industriji, medtem ko se delež v proizvodnji grelnih plošč in stiskalnic v proizvodnji za lesno industrijo zmanjšuje.

Tomšič pravi, da so v podjetju s 43 delavci plače redne in pravočasne. Dodatnega zaposlovanja ne načrtujejo, pri izobraževanju pa štipendirajo enajst dijakov in študentov.

LORI FERKO


Najbolj brano