“Jama in grad odslej skupaj”

Na ministrstvu za kulturo so kot najugodnejšega ponudnika za dolgoročni najem državnega kulturnega spomenika v Predjami izbrali družbo Postojnska jama, ki bo z gradom upravljala do konca leta 2028.

S Predjamskim gradom bo še naprej upravljala družba Postojnska jama, za katerega ima zdaj, ko je najemni odnos dolgoročno urejen, velike načrte  Foto: Lori Ferko
S Predjamskim gradom bo še naprej upravljala družba Postojnska jama, za katerega ima zdaj, ko je najemni odnos dolgoročno urejen, velike načrte  Foto: Lori Ferko

PREDJAMA > Kulturno ministrstvo je pri izboru upoštevalo višino najemnine, aktivnosti za popularizacijo kulturnega spomenika, vzpostavitev učinkovitega sodelovanja z lokalno skupnostjo pri predstavitvi vasi Predjama in pri lajšanju življenja tamkajšnjim prebivalcem, obremenjenih s turizmom.

Preverili smo neuradne informacije, da naj bi dva neizbrana napovedala pritožbo na odločitev glede najugodnejšega ponudnika za najem Predjamskega gradu. Direktorica zavoda Znanje Brigita Kidrič je za PN povedala, da se (za zdaj) ne nameravajo pritožiti. To pa bo storil samostojni podjetnik Jernej Knific (Adelsberg). Kot glavni razlog navaja odločilno točkovanje ministrstva o vzpostavitvi učinkovitega sodelovanja z lokalno skupnostjo. Postojnska jama naj bi glede tega izkazala osem sodelovanj (z Občino Postojna, Notranjskim muzejem, društvom Kašča, s KS Bukovje, KS Postojna, Športno kulturno turističnim društvom Erazem Predjamski, Turističnim društvom Pudgura in TD Postojna), a naj ta ne bi bila podpisana obojestransko. Izmed 15 možnih točk je tako Knific prejel vseh 15 točk, Postojnska jama 10,91, Zavod Znanje pa 8,18 točke.

Družba Postojnska jama je od stotih možnih osvojila 92,25 točke. Na javni razpis zbiranja so se prijavili še zavod Znanje Postojna (89,51 točke), samostojni podjetnik Jernej Knific (80,59 točke) in podjetje Rave (70,17 točke).

Odslej lažje investiranje

Družba Postojnska jama, ki s Predjamskim gradom upravlja že od leta 1949, je ponudila najemnino v višini 33 odstotkov letnih prihodkov oziroma najmanj 240.000 evrov na leto. V zavezi je navedla sovlaganja v komunalno infrastrukturo v obsegu 45.000 evrov letno, in sicer v čistilno napravo, čiščenje in vzdrževanje javnih površin od pokopališča do avtobusnega parkirišča ter umik prometa iz Predjame.

“Sedaj lahko rečemo, da sta dve svetovni znamenitosti na enem mestu in da živita kot mati in hči skupaj,” je o nadaljnjem združevanju promocije jame in gradu povedal predsednik uprave družbe Postojnska jama Marjan Batagelj. Le da morajo edinemu ohranjenemu jamskemu gradu zdaj vdihniti legendo Erazma Predjamskega ter interpretacijo srednjeveškega življenja.

Kot so povedali na ministrstvu za kulturo, je bil njihov namen, da edinstven kulturni spomenik oddajo v najem tistemu, ki bo zanj ustrezno skrbel, ga s sodobnimi pristopi predstavljal in skupaj z motiviranimi krajani in drugimi partnerji povečal njegovo prepoznavnost doma in po svetu. “Z dolgoročnim najemom do 31. decembra 2028 se bo najemnik lažje odločal za financiranje predvidenih trženjskih aktivnosti in posodobitve ponudbe gradu, saj se mu bo investicija na dolgi rok lahko povrnila. Za ministrstvo pa to predstavlja zagotovitev sredstev za investicijska vlaganja v spomenik z reinvestiranjem prejetih dohodkov od najemnin namensko nazaj v grad,” so pojasnili.

Batagelj temu pritrjuje, saj bodo lahko šele zdaj izpeljali vse načrte, o katerih so doslej lahko le govorili. “Pred investicijami smo namreč želeli imeti urejeno razmerje, ker ni mogoče razvijati programov, če si negotov, ali boš naslednje leto sploh še upravljal z gradom,” je poudaril. Kajti pretekla leta so z ministrstvom sklepali zgolj začasne enoletne najemne pogodbe.

V razvojnem načrtu so zapisali, da bodo domačinom omogočili dodatni zaslužek s sodelovanjem v turistični ponudbi s prodajo izdelkov, pridelkov, spominkov in gostinskih storitev, s prikazi žganjekuhe, košnje po starem, pridelavo medu in predstavitvijo naravnih vrednot na učni sprehajalni poti.

“Čas je pokazal, kako kdo razmišlja,” je oddajo ponudbe za najem gradu, ki jo je prek zavoda Znanje podala ustanoviteljica Občina Postojna, komentiral prvi mož Postojnske jame Marjan Batagelj. Občina je namreč tudi četrtinska lastnica družbe Postojnska jama. “Očitno se jim ni zdelo vredno, da bi se z nami o tem pogovorili. Zato tudi ne moremo reči, da med nami cveti ljubezen, saj sta partnerja v takem primeru konsistenta pri dejanjih,” pravi Batagelj.

Pri tem so se v Postojnski jami obvezali, da bodo lokalni skupnosti nudili pomoč pri prijavah na državne in evropske razpise, usposabljanju v turizmu ter razvoju namestitvenih zmogljivosti in urejanju okolice.

Čigave so muzealije

Vrnitve Erazmovega viteškega turnirja, na katerem se je trlo do 4000 obiskovalcev, pa ne obetajo. “Odločitev, da turnirja ne bo, je padla iz varnostnih in ne vsebinskih razlogov. Predjama ima samo eno cesto, teren ob gradu je nevaren, varnostni načrt za tako velik dogodek, ki bi zagotavljal popolno varnost, pa ni bil nikoli narejen,” pravi Batagelj. Zato meni, da je bolje, če pripravijo več manjših dogodkov: “Ne pa takega, ki lahko naredi več škode kot koristi.”

V gradu bodo z upoštevanjem klimatskih razmer razstavljali muzealije, sicer pa njihove replike, ki se bodo primerno vključevale v zgodbo oziroma doživljanje življenja srednjega veka in Erazma Predjamskega. Izvirne razstavne eksponate bodo pred vlago umaknili v muzej, vendar bosta morala prej država in Notranjski muzej doreči, kdo izmed njiju je lastnik premičnih stvari v gradu.

Ne bi betonirali

Glede parkiranja v Predjami se po Batageljevih besedah ponujata dve rešitvi: avtobusni prevozi gostov iz Postojnske jame, kjer prodajo kar 85 odstotkov vseh vstopnin za grad; z občinskim podrobnim prostorskim načrtom za območje Predjame, ki ga občina še ni izdelala, pa bi lahko uredili parkirišča na zemljiščih v lasti družbe. “Imamo naravovarstvene zadržke do parkirnih mest, zato bi raje ubrali srednjo pot - brez asfaltiranja in degradiranja krhkega predjamskega okolja, uredili bi zgolj priložnostna parkirna mesta za omejen čas,” pravi Batagelj. Pri tem je po njegovem njuno sodelovanje z Občino Postojna, KS Bukovje in Zavodom za varstvo narave.

“Je pa zanimivo, da se je v intenzivnem razvoju občine s krožišči in kanalizacijo premalo vlagalo v Predjamo, ki nima niti čistilne naprave,” je dodal. Postojnska jama je zato že v prvih dveh letih najema pripravljena v komunalno infrastrukturo vložiti 150.000 evrov.

LORI FERKO


Najbolj brano