Župan bi oživil morje, a komisija se še išče

Poleg zunanjih svetovalcev, katerih zaposlitev je vezana na županov mandat, imajo v koprski občini tudi županove komisije za različna področja. Trenutno je operativna le komisija za prostorsko urejanje, ki pa so jo nedavno zožili v komisijo za razvoj priobalnega pasu.

Eden od primerov oživitve morja je podvodni muzej v Mehiškem zalivu Foto: Jason Decaires Tailor
Eden od primerov oživitve morja je podvodni muzej v Mehiškem zalivu Foto: Jason Decaires Tailor

KOPER > “Župan je želel vzpostaviti komisijo, ki bi oblikovala predloge, kako revitalizirati naše morje,” pravi Jana Tolja, svetovalka župana Borisa Popoviča, ki koordinira delo komisij. K sodelovanju pri urejanju prostora so povabili osem zunanjih strokovnjakov, med katerimi je tudi županov svetovalec za družbene dejavnosti Marko Vidnjevič, ki komisiji predseduje. Od marca so se člani sestali le nekajkrat in že je postalo jasno, da v tako široki zasedbi in s tako splošnim delovnim naslovom ne bodo učinkoviti.

V občinski upravi pojasnjujejo, da “komisije nastajajo na pobudo župana zato, da bi na osnovi strokovnih izhodišč našli najprimernejše rešitve za specifična področja in probleme, ki jih na področju Mestne občine Koper zasledimo ali pa nam jih predstavijo občani”. Strokovnjaki dobijo za sodelovanje v komisijah minimalno sejnino, približno 25 evrov.

“Tematika področja prostorskega urejanja se je izredno razširila, zato smo se na Mestni občini Koper odločili, da bomo komisijo raje razčlenili in se tako bolj ozko usmerili na posamezna področja. Obstoječa komisija za urejanje prostora bo potemtakem usmerjena predvsem v reševanje morske problematike in oživljanja morskega dna,” pojasnjujejo v občinski službi za odnose z javnostmi.

Kaj to sploh pomeni, smo vprašali Jano Tolja. “Po svetu je bilo kar nekaj tovrstnih revitalizacij morskega dna uspešnih. Znan je primer podvodnega muzeja v Mehiškem zalivu, kjer je morski živelj naselil kamnite skulpture, ki so jih namestili na morsko dno. Iščemo torej takšne ali sorodne rešitve za naše morje,” skuša pojasniti.

Eden od primerov oživitve morja je podvodni muzej v Mehiškem zalivu. S takšno zamislijo so se prek luksemburškega podjetja Bluewaters racing že lani seznanili tudi v piranski občini, kjer so bili odzivi mešani. Predvsem podvodni ribiči so zamisel pozdravili, naravovarstveniki pa so do nje precej skeptični.

Konkretnih zamisli še ni. Niso še dorekli niti tega, kateri del koprskega priobalnega pasu bi sploh bilo smiselno oživiti. Tudi v prihodnjih dopustniških mesecih ni pričakovati rezultatov, komisija naj bi se namreč ponovno sestala šele septembra.

Tedaj naj bi postala operativna tudi komaj ustanovljena komisija za kmetijstvo, ki bi se ukvarjala z oživljanjem podeželja, ohranjanjem avtohtonih istrskih živali, morda z oblikovanjem skupne blagovne znamke za domačo zelenjavo in podobno ... To komisijo bo vodila veterinarka in predstavnica stranke Koper je naš v mestnem svetu Barbara Strmole.

Jeseni naj bi ustanovili še dve komisiji zunanjih strokovnjakov. Za zdaj je v okvirnem načrtu, da se bo ena ukvarjala z oživljanjem mestnega jedra.

ILONA DOLENC


Najbolj brano