Židan: proti terminalom tudi Sredozemski protokol

Sredozemski dan obale je priložnost za okrepitev sodelovanja pri izvajanju protokola o celovitem upravljanju z obalnim območjem, je v Kopru poudaril slovenski koordinator izvajanja Barcelonske konvencije Mitja Bricelj.

Sredozemski protokol je po  prepričanju ministra Dejana Židana pomemben tudi zato, ker je še dodaten dokument, ki poudarja potrebo, da se z vodami upravlja meddržavno Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Sredozemski protokol je po prepričanju ministra Dejana Židana pomemben tudi zato, ker je še dodaten dokument, ki poudarja potrebo, da se z vodami upravlja meddržavno Foto: Zdravko Primožič/Fpa

KOPER > Minister Dejan Židan je poudaril pomen sredozemskega protokola pri načrtih o umestitvi plinskega terminala pri Žavljah.

Današnja mednarodna konferenca v Kopru je posvečena obletnici prve ratifikacije protokola o celovitem upravljanju z obalo v katerem od nacionalnih parlamentov - 25. septembru 2009, ko je protokol ratificiral slovenski državni zbor.

Zaščita vode v ustavi

Na to je spomnil minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan, ki se je dotaknil tudi upravljanja z vodami in poudaril, da mora voda ostati javna dobrina. Sedanji pravni red po njegovih besedah omogoča, da se z vodo upravlja preko javno-zasebnega partnerstva, “kjer v bistvu kapital kuje dobiček na javni dobrini”. To bodo po Židanovih napovedih spremenili prek spremembe zakona o vodah, prav tako minister podpira zamisli, da bi vodo kot javno dobrino zaščitili tudi prek ustave.

Sredozemski protokol je po Židanovem prepričanju pomemben tudi zato, ker je še dodaten dokument, ki poudarja potrebo, da se z vodami upravlja meddržavno. Minister je spomnil na “akutne težave” v pogovorih s sosedi, ki so vezane na plinske terminale ter na enotno stališče Slovenije glede terminalov v Tržaškem zalivu.

Židan je zadovoljen, da bo popoldne v Rimu “resen tovrstni pogovor” med italijanskim in slovenskim ministrom, pristojnima za energetiko. Pričakuje, da bo tovrstnih pogovorov še mnogo in da bo resno upoštevanje protokola naredilo pogovore “dosti bolj jasne in tudi dosti bolj enostavne”.

Nadgradnja projektov

Bricelj je poleg priložnosti za okrepitev sodelovanja med državami poudaril priložnost, da se predstavijo uspešni projekti skupaj s predlogi za njihovo nadgradnjo. Na konferenci bodo tako delo, dosežke in izvajanje Barcelonske konvencije predstavili različni deležniki, od okoljskega ministrstva in agencije za okolje do sečoveljskega krajinskega parka, zavoda za varstvo narave in okoljevarstvenih društev.

Zbrane sta nagovorila tudi rektor Univerze na Primorskem Dragan Marušič in predstavnik zunanjega ministrstva Gregor Krajc. Ta je predstavil potek priprave jadransko-jonske strategije EU, pri čemer je ocenil, da naj bi Evropski svet strategijo dokončno potrdil v drugi polovici leta 2014, ko naj bi se tudi začela izvajati.

STA


Najbolj brano