Zdrav kot ribica

Prostovoljci so začeli graditi zdravilišče in letovišče na Debelem rtiču leta 1963, 51 let pozneje pa danes in jutri s prireditvijo Zdrav ko' ribica praznuje svoje rojstni dan. Obiskovalce vabijo na zabavne in športne aktivnosti na prostem. Zaradi spremenjenih pravil zavarovanja pa je manj otrok upravičenih do zdravljenja pri morju.

Otroci, ki bodo obiskali Debeli rtič, bodo lahko preskusili tudi novo igrišče, sestavljeno iz 400 pnevmatik  Foto: Jaka Ivančič
Otroci, ki bodo obiskali Debeli rtič, bodo lahko preskusili tudi novo igrišče, sestavljeno iz 400 pnevmatik  Foto: Jaka Ivančič

ANKARAN > Debeli rtič je zaradi narave, ki ga obdaja, posebno mladinsko obmorsko zdravilišče v Evropi, z novimi igrali in športnimi vsebinami pa želijo, da bi tudi v lokalni skupnosti postal prepoznan kot športni in izobraževalno-pedagoški center.

Na Debelem rtiču bodo praznovali danes in jutri ves dan (ob 9. ure do 21.30); pripravljajo mladinski nogometni turnir in tekmovanje za državno prvenstvo v aquatlonu v mlajši kategoriji, predstavila se bo tudi Kajakaška zveza Koper. Za najmlajše bodo pripravili več ustvarjalnih delavnic, nastopili bodo žonglerji, otroci bodo preizkusili igrala, tudi novo reciklirano igrišče, sestavljeno iz 400 pnevmatik ...

Vodja Mladinskega zdravilišča in letovišča Debeli rtič Ana Žerjal namerava te dni obiskovalcem pokazati, da je Debeli rtič pravi kraj za uživanje v naravi: “Pravi kraj za številne športne aktivnosti, druženje, zabavo, počitnice ali samo za enodnevni izlet, kraj, kjer rastejo sanje. Zato si bomo prizadevali, da športni dogodek in druženje pod sloganom Zdrav ko’ ribica postane tradicionalno.”

Lani je Debeli rtič gostil 680 otrok, ki so se zdravili zaradi astme, obolenj kože ali za posledicami poškodb. Zdaj pa je jasno, da bodo spremenjena pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki krčijo seznam bolezni, pri katerih so otroci upravičeni do zdraviliškega zdravljenja na Debelem rtiču, vplivala na število otrok in tudi na finančno sliko zdravilišča.

Ana Žerjal je izračunala, da bi jih - če Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije ne bo umaknil spremenjenega pravilnika - zagotovo obiskalo vsaj 50 odstotkov manj. “Odločitev zdravstvene zavarovalnice je strokovni spodrsljaj. S temi spremembami se ne strinjajo niti slovenski pediatri. Prav minulo soboto so se zbrali na Debelem rtiču in podpisali peticijo, naj zdravstvena zavarovalnica pogoje za zdraviliško zdravljenje otrok vrne pred 15. april, ko so nastopile spremembe.”

Lani je ZZZS za zdraviliško zdravljenje na Debelem rtiču za vse otroke, ki so bili tja napoteni, Rdečemu križu Slovenije, lastniku zdravilišča na Debelem rtiču, plačala skupaj 952.553 evrov.

ALENKA PENJAK


Najbolj brano