Zapravljivi veleposlanik naj vrne denar

Država od nekdanjega slovenskega veleposlanika v Španiji Petra Reberca zahteva, naj vrne več kot 100.000 evrov. Izredni nadzor je pokazal, da jih je v Madridu porabil neupravičeno - tudi za macole in vrtalne stroje.

Peter Reberc
Peter Reberc 

KOPER> Na delovnem sodišču v Kopru se je včeraj začelo sojenje Petru Rebercu, nekdanjemu slovenskemu veleposlaniku v Španiji, ki naj bi državo z neracionalno porabo proračunskega denarja oškodoval za najmanj 103.646 evrov. “Nevestno, negospodarno, zapravljivo, protipravno ravnanje z javnimi sredstvi, ki se je kazalo v nakupovalni mrzlici gospoda Reberca, mora biti sankcionirano,” je bila včeraj odločna državna pravobranilka Mojca Ivančič Jelačin.

Kupil kar 756 knjig

Koprsko tožilstvo je proti Rebercu vložilo tudi obtožbo zaradi treh kaznivih dejanj spolnega napada na osebo, mlajšo od 15 let. Reberc naj bi spolno zlorabil svoje tri hčerke, obtožba je pravnomočna od lanskega aprila.

Reberc je bil leta 2007 za časa zunanjega ministra Dimitrija Rupla imenovan za veleposlanika v Španiji, vendar so ga iz Madrida predčasno (po treh letih službovanja) odpoklicali zaradi obtožb o neracionalni porabi proračunskega denarja. Izredni nadzor je pokazal, da je veleposlaništvo pod Reberčevo taktirko porabilo dvakrat več pisarniškega materiala, stroški za reprezentanco so bili kar štirikrat višji, trikrat več denarja kot njegovi predhodniki je Reberc porabil za darila, na dan si je privoščil po pet časopisov, v zgolj treh letih pa je kupil kar 756 knjig. “Nakup zgolj treh knjig ne bi bil sporen, ker pa jih je kupil skoraj 800, so problem vse,” je tožilka odgovorila Reberčevemu zagovorniku Borivoju Ljujiću, ki je opozarjal, da ima veleposlanik vendar pravico do nakupa strokovne literature.

Dizel gorivo v kleti

Reberc pa je pretiraval tudi pri nakupu tehničnega blaga: komisija zunanjega ministrstva je v kleti veleposlaništva med drugim našla kar pet vrtalnih strojev, 15 macol, 37 klešč, 25 kladiv, 40 posod za gorivo in nekaj tisoč litrov dizelskega goriva, čeprav je imelo veleposlaništvo vozila zgolj na bencinski pogon. V jedilnici veleposlaništva pa so med drugim “odkrili” kar 116 nožev in 77 cedil. “Poskušajte razumeti, da veljajo za pogostitve na veleposlaništvih drugačna pravila, tako glede pribora kot kozarcev,” je Ljujić včeraj stopal v bran svojemu klientu, ki se obravnave ni udeležil, saj je bil v tujini. Ljujić je sicer vztrajno zavračal obtožbe in trdil, da je imel Reberc pravico do vseh nakupov, sodišče pa je opozoril, da je skoraj tretjina računov nečitljiva, poleg tega pa niso prevedeni iz španščine. Obravnava se bo nadaljevala oktobra.

Preiskava še teče

Zapravljivost pa je Reberca stala službe. Leta 2010 je dobil odpoved, zaradi česar je proti delodajalcu na ljubljanskem delovnem sodišču vložil tožbo. Tožbo je že izgubil. Ljubljansko tožilstvo je zaradi suma kaznivega dejanja poneverbe in neupravičene uporabe tujega premoženja, ponarejanja listin, posebnega primera ponarejanja listin, zlorabe uradnega položaja ali pravic ter nevestnega dela v službi na ljubljanskem sodišču zahtevalo preiskavo, ki so jo lani tudi uvedli.

PETRA VIDRIH


Najbolj brano