“Zanje smo le vreča denarja, ki jo je treba izprazniti”

Janez Ohnjec s Kvedrove 4 na Markovcu plačuje 1200 evrov na leto za ogrevanje 80 kvadratnih metrov velikega stanovanja, opremljenega z novimi okni, v katerem sta čez zimo odprta le dva radiatorja. Je eden od skoraj 3000 lastnikov stanovanj, ki so vezana na markovško kurilnico.

V podjetju Za gradom, ki upravlja kurilnico, zatrjujejo, da je z zaračunavanjem ogrevanja vse v najlepšem redu Foto: Ilona Dolenc
V podjetju Za gradom, ki upravlja kurilnico, zatrjujejo, da je z zaračunavanjem ogrevanja vse v najlepšem redu Foto: Ilona Dolenc

MARKOVEC> Ko so leta 2011 svoje radiatorje opremili z meriliniki, kakor je zahteval zakon, so pričakovali, da bo strošek ogrevanja vsaj pravično obračunan, če že ne nižji. Pa so doživeli hladen tuš.

Trenja med prebivalci stanovanjskih blokov in podjetjem Za gradom, ki upravlja kotlovnico, na čelu z Natašo Fabris ter kurilnim odborom, ki mu predseduje Marija Baruca, niso novost. Odnosi so se zaostili z vgradnjo merilnikov porabe toplotne energije in dogovorom, da bodo uporabniki plačevali stroške ogrevanja po dejanski porabi.

Odčitek je bil, poračun pa ne

“Računi so zdaj še višji. Plačujemo mesečne avanse, v mojem primeru po sto in več evrov, do poračuna stroškov pa od vgradnje merilnikov sploh ni prišlo, čeprav je dobavitelj merilnikov priskrbel odčitek podatkov o porabi toplotne energije,” pravi Janez Ohnjec s Kvedrove 4.

Poleg tega so radiatorji pogosto mlačni, zato stanovalci sumijo, da je vstopna temperatura vode občutno nižja od predpisanih 60 stopinj Celzija. “Tega ne moremo preveriti,” pravi Ohnjec, “saj so toplotne postaje v blokih pod ključem, kurilnica pa nam ne omogoči vpogleda v te podatke.”

Za gradom: “Odzivamo se na vse pritožbe”

Iz podjetja Za gradom odgovarjajo, da je povsem logično, da toplotne postaje niso prosto dostopne, saj so opremljene z ogrevalnimi in merilnimi napravami, stanovalci pa da imajo možnost vstopa vanje v skladu s predpisi. Zavračajo tudi očitke stanovalcev, ki pravijo, da na njihove številne pripombe in vprašanja iz kurilnice ni odgovora. “Odzivamo se na vse pritožbe. Vsakemu so vse informacije na voljo osebno v pisarni upravnika, telefonsko in tudi pisno,” zatrjuje Fabrisova.

O zaračunavanju akontacij za stroške pa, da je to določeno v Splošnih pogojih za dobavo in odjem toplotne energije, ki jih je sprejel kurilni odbor kotlovnice: “Na koncu kurilne sezone bodo opravljeni odčitki porabe posameznih stanovanj in opravljen poračun z akontacijami ogrevanja.” Na vprašanje, zakaj v pretekli kurilni sezoni poračun ni bil opravljen in odjemalcem posledično ne poravnani preplačani zneski, pa iz podjetja ni odgovora.

Ne zaupajo kurilnemu odboru

Številni stanovalci so prepričani da kurilni odbor ne zastopa njihovih interesov. Ne vedo, na kakšen način se je sploh vzpostavil in kako se njegovo članstvo obnavlja. “V sedmih letih, odkar živim tu, nisem nikogar izvolil v kurilni odbor,” pravi Janez Ohnjec. Pojasnil o tem nismo dobili, saj se predsednica Marija Baruca ni odzvala na naše klice.

“Ne poslušajo nas, ne v kurilnici ne v kurilnem odboru. Zanje smo le vreča z denarjem, ki jo je treba izprazniti,” sklepa Ohnjec. Čeprav mu visoki računi za ogrevanje dvigajo tlak, jih plačuje.

Šel bo do predsednika države

J. B. iz enega od blokov na Krožni cesti se je odločil drugače. Že od decembra zavrača položnice za ogrevanje, saj se ogreva na elektriko in je njegov merilnik na ničli. Plača le 30 odstotkov fiksnih stroškov, kolikor meni, da je dolžan plačati. “Zakaj smo morali namestiti merilne naprave, če jih ne upoštevajo?” se sprašuje. Z ženo, ki je lastnica stanovanja, sta se pritožila na številne naslove, od Zveze potrošnikov Slovenije do računskega sodišča, odgovora pa od nikoder. “Ne bova pristala na to barabijo. Šel bom do predsednika države in bom tam sedel, dokler me ne bo sprejel,” je odločen J. B..

Tako on kot Ohnjec in številni drugi bi se z veseljem odklopili od kurilnice, če bi to bilo možno. Pa ni, saj so lastniki stanovanj hkrati tudi njeni solastniki in so jo zato dolžni s svojim denarjem vzdrževati. Zaradi nenehnih okvar na zastarelem vročevodu se mnogi sprašujejo, ali se ta denar sploh steka v pravo malho.

ILONA DOLENC


Najbolj brano