Za začetek bo, na ministrstvu pa naj medtem zavihajo rokave

Zdaj je jasno: po rebalansu državnega proračuna je malha, namenjena gradnji zavoda za osebe s posebnimi potrebami na Debelem rtiču, lažja za kar 2,5 milijona evrov. Ostalo je 650.000 evrov, kar bo zadoščalo za začetek gradnje, ki naj bi stekla predvidoma maja prihodnje leto.

Novi obet za začetek gradnje Centra Obala (objekt med drevesi v obliki ledvice): maj ali junij 2014. Se bo napoved tokrat uresničila? Foto: Arhitekturna Delavnica Zorc
Novi obet za začetek gradnje Centra Obala (objekt med drevesi v obliki ledvice): maj ali junij 2014. Se bo napoved tokrat uresničila? Foto: Arhitekturna Delavnica Zorc

DEBELI RTIČ > Za starše otrok s posebnimi potrebami iz slovenske Istre, ki že dolgih 13 let čakajo na gradnjo Centra Obala na Debelem rtiču, je bil konec septembra sladko-grenek. Razveselili so se novice, da je na koprsko upravno enoto naposled romala vloga za izdajo gradbenega dovoljenja za težko pričakovano naložbo, hkrati so se morali soočiti z dejstvom, da bo rebalans proračuna odvzel precejšen delež njim namenjene finančne pogače.

Starše otrok s posebnimi potrebami Angela Lampe poziva, naj si na centrih za socialno delo priskrbijo vloge za namestitev otrok v bodočem zavodu. Oddati jih morajo krovnemu zavodu na Igu. Tja je doslej prikapljalo že približno 20 vlog. Direktorica Valerija Bužan pričakuje, da bo prošenj za namestitev veliko več kot bo prostih mest. V Centru, ki bo zrasel na zemljišču pod upravno stavbo Mladinskega zdravilišča in letovišča Rdečega križa na Debelem rtiču, bodo lahko nastanili 24 odraslih oseb s posebnimi potrebami, v dnevni oskrbi s šolskim programom pa bodo lahko gostili 15 otrok in mladostnikov. Prednost bodo imeli prosilci, ki živijo najbliže bodočemu centru. Pobuda za njegovo vzpostavitev je prišla prav zaradi preobremenjenosti staršev, ki svoje otroke negujejo doma, ob tem pa jih redno vozijo tudi na terapije v oddaljene zavode.

Ostale so drobtine

Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti tedaj še niso vedeli, kako velik kos bo odnesla gospodarska kriza, zdaj pa je to jasno. “Ta trenutek lahko rečemo, da je po rebalansu proračuna za leti 2014 in 2015 za gradnjo enote centra Dolfke Boštjančič na Debelem rtiču predvidenih okvirno 650.000 evrov, s čimer so se sredstva zmanjšala skupno za okvirno 2,5 milijona evrov.”

Kar je ostalo, bodo delno namenili za odkup še zadnjega kosa zemljišča, potrebnega za gradnjo. “Več glede nadaljevanja projekta trenutno ne moremo predvidevati,” dodajajo in poudarjajo, da so bili preprosto primorani zarezati v denar, namenjen naložbam, saj da le tako lahko zagotovijo nemoteno izplačevanje transferjev posameznikom in gospodinjstvom.

“Sprva je kazalo, da bo ostalo na voljo še manj denarja, približno 300.000 evrov. 650.000 tudi ni prav veliko, a bo zadoščalo vsaj za začetek gradnje,” kljub globokemu rezu ostaja pozitivnih misli Valerija Bužan, direktorica iškega Centra Dolfke Boštjančič (zavod na Debelem rtiču bo deloval kot njegova enota). Bužanova predvideva, da bi, upoštevajoč čas, ki ga bo ministrstvo potrebovalo za izbiro izvajalca, gradnja lahko stekla maja ali junija prihodnje leto. Seveda morajo še pred tem dobiti v roke gradbeno dovoljenje. Izračunali so, da se jutri izteče 60-dnevni rok od oddaje vloge, zato izdajo dokumenta pričakujejo v teh dneh.

Dovoljenje sredi decembra

V koprski upravni enoti napovedujejo, da bodo gradbeno dovoljenje po vsej verjetnosti izdali sredi decembra. Oktobra so namreč pozvali investitorja k dopolnitvi vloge, ki je zdaj popolna.

“Rok za izdajo gradbenega dovoljenja ni dva meseca od vložitve vloge, temveč dva meseca od popolnosti vložene vloge. V tem primeru se bo ta rok iztekel v prvi polovici decembra 2013,” pojasnjuje vodja oddelka za okolje in prostor, gospodarstvo in kmetijstvo Bojan Žiberna.

“Naj se podvizajo!”

Tako Bužanova kot pobudnica projekta Angela Lampe, ki je mati zdaj že 25-letnega fanta s težko obliko cerebralne paralize, menita, da bi preostanek denarja, ki ga bodo potrebovali za vzpostavitev zavoda, ministrstvo moralo zagotoviti s prerazporeditvijo iz drugih postavk in iz evropskih virov, denimo iz Evropskega socialnega sklada.

“Naj se podvizajo in načrpajo ta denar. Zdaj bi že morali začeti postopke. Od ministrstva že dlje časa pričakujem več aktivnosti, ne le pasivno čakanje,” je po trinajstih letih zapletov in zavlačevanja s projektom upravičeno zahtevna Lampetova.

ILONA DOLENC


Najbolj brano