Za koga neki tistih 1800 kozarcev, 15 macol ...

1800 kozarcev, skoraj 800 knjig, nekaj tisoč litrov dizelskega goriva, ogromno gospodinjskih pripomočkov, pa 15 macol, 37 klešč ... To je samo del dolgega seznama nakupov nekdanjega veleposlanika v Madridu Petra Reberca. Državno pravobranilstvo zaradi neupravičenih nakupov od njega z odškodninsko tožbo terja več kot 134.000 evrov.

Peter Reberc, nekdanji veleposlanik v Madridu, vztraja, da so bili vsi nakupi upravičeni
 Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Peter Reberc, nekdanji veleposlanik v Madridu, vztraja, da so bili vsi nakupi upravičeni  Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Na delovnem sodišču v Kopru se je včeraj nadaljevala odškodninska tožba proti Petru Rebercu, ki je bil veleposlanik v Madridu od leta 2007 do 2010, ko so ga predčasno odpoklicali zaradi domnevno neracionalne rabe proračunskega denarja. Rezultat diplomatskega nadzora je dolg seznam nakupov, za katere državno pravobranilstvo trdi, da so bili neupravičeni ali da zanje ni bilo potrebnih soglasij.

Pomanjkljiva poročila iz Madrida

Milan Majhen: “Škoda je nastala že, ko je kupil tiste macole. Veleposlaništvo nima kaj početi z macolo. Nihče od drugih veleposlanikov je ni kupil.”

Iz rednih poročil, ki so jih iz Madrida vsak mesec pošiljali v Ljubljano, velikokrat ni bilo jasno, za kakšne nakupe gre; velikokrat so bile navedene le šifre izdelkov ali pa opisi v španščini. “Pošiljali smo pripombe na ta poročila. Nanašala so se predvsem na neupravičeno dobavo osnovnih sredstev in drobnega inventarja, ki ni bila skladna s pravilniki našega ministrstva,” je pojasnil Milan Majhen, ki je bil od leta 2009 do leta 2010 vodja finančno-računovodske službe na zunanjem ministrstvu in dodal, da Reberc ni imel soglasja za večino kupljenih osnovnih sredstev; ta niso bila niti vnešena v seznam osnovnih sredstev veleposlaništva.

Na vprašanje Reberčevega zastopnika Borivoja Ljujića, ali je zgolj z opustitvijo vodenja teh seznamov državi sploh nastala škoda, je Majhen odvrnil, da četudi za kakšen nakup ni potrebno soglasje, to še ne pomeni, da lahko veleposlanik kupi, kar mu srce poželi. “Škoda je nastala že, ko je kupil tiste macole. Veleposlaništvo nima kaj početi z macolo. Nihče od drugih veleposlanikov je ni kupil.”

Macola za zastavo

Kasneje je Reberc vsaj za eno macolo pojasnil, zakaj so jo potrebovali. “Rezidenca ni imela zastave, tudi droga ne. Veste, koliko bi stalo, če bi koga najel, da vse to uredi? Tako pa sem kupil macolo in naš vrtnar je to uredil. Orodje navsezadnje ostane.”

Peter Reberc: “Rezidenca ni imela zastave, tudi droga ne. Veste, koliko bi stalo, če bi koga najel, da vse to uredi? Tako pa sem kupil macolo in naš vrtnar je to uredil. Orodje navsezadnje ostane.”

Pojasnil je tudi nakup 1800 kozarcev. Povedal je, da je najem in pranje kozarcev pri katerem od cateringov drago. Nakup lastnih kozarcev se ob sprejemih za večje število vabljenih po njegovi oceni povrne že po dvakratni uporabi. “Jaz sem bil z enako denarja veliko bolj učinkovit kot drugi veleposlaniki. Prihranil sem pri nekaterih stvareh, zato pa sem lahko srečeval več ljudi, imel več stikov. Skratka, moj politični izplen je bil za enako vsoto veliko večji,” je sporne nakupe utemeljeval Reberc.

“Kupovali ste neupravičeno in veliko preveč,” je menila državna pravobranilka Mojca Ivančič Jelačin. Podobno je menil tudi Majhen, ko ga je Reberčev zagovornik vprašal, ali je veleposlaništvo v Madridu dobivalo več denarja kot druga veleposlaništva: “Očitno preveč, glede na zapravljanje.”

Veleposlanik kot general v vojski

Na vprašanje Reberčevega zagovornika, ali v primerih negospodarnega ravnanja z državnim denarjem obstaja možnost omejitev ali odvzem odredbodajalskih pristojnosti veleposlaniku, je Majhen pojasnilo strnil: “Obstaja. Navsezadnje je bil Reberc zaradi tega tudi predčasno odpoklican.” Veleposlanik v tuji državi je po njegovem mnenju kot general v vojski; še prej in še bolj mora spoštovati zakone in predpise: “Kot predstavnik republike Slovenije v tuji državi se mora do državnih sredstev obnašati več kot odgovorno.” Nevestno ravnanje z državnim denarjem je Reberca že stalo službe. V delovnem sporu, ki je že dobil dokončni epilog, se je izkazalo, da je bila izredna odpoved Reberca zakonita. Kazenska zadeva glede domnevne poneverbe in neupravičene uporabe tujega premoženje, pa še ni v fazi obravnave.

SONJA RIBOLICA


Najbolj brano