Za KT1 je zgodbe v mestnem jedru konec

Z novim letom so se zaprla vrata izolskega mladinskega multimedijskega centra KT1. Usodni udarec mu je po oceni predsednika Mladinskega zavoda Izola Bojana Dobnika lani zadala odločitev občinske uprave, da lokalu skrajša urnik obratovanja. Zdaj tehtajo možnosti, da bi KT1 preselili iz mestnega jedra na ustreznejšo lokacijo.

Info točko, ki je delovala v KT1, so preselili v prostore Kluba izolskih študentov in dijakov pod stadionom  Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Info točko, ki je delovala v KT1, so preselili v prostore Kluba izolskih študentov in dijakov pod stadionom  Foto: Tomaž Primožič/Fpa

IZOLA> Zavod KT1, ki se je rodil leta 2004 v času županje Brede Pečan in ga je občina zaupala v upravljanje tedaj še politično profiliranemu Mladinskemu svetu Izola, so lep čas držali pri življenju in reševali iz rdečih številk velikodušni prilivi iz občinskega proračuna. Po poročanju tednika Mandrač je občina že pred odprtjem KT1 na račun mladinskega sveta nakazala skoraj 30.000 evrov, do konca leta 2008, torej tudi v obdobju župana Tomislava Klokočovnika, pa v rednih presledkih še dodatnih 180.000 evrov.

S krajšim urnikom padec poslovanja

Lokal je v poraznem finančnem stanju leta 2009 prevzel novi predsednik Mladinskega zavoda Izola Bojan Dobnik. Poslovanje so uspeli spraviti na pozitivno ničlo, odkar jim je lani poleti občina skrajšala urnik obratovanja do 22. ure (prej so imeli odprto do polnoči, ob petkih in sobotah pa do 1. ure), pa je šlo s številkami samo še navzdol.

“Želeli smo, da se v lokalu nekaj dogaja. Pripravili smo nekaj koncertov, a je pritožba soseda privedla do odločitve občine, da nam skrajša urnik,” pojasnjuje Dobnik. “Resnici na ljubo, če bi občina ravnala načelno, bi morala enak ukrep sprejeti tudi za nekatere druge lokale v mestnem jedru. Občutek sem imel, da je bila pritožba soseda le izgovor, da se naša dejavnost ukine. Župan mi je zagotovil, da ni tako, saj da mu takšen ukrep nalaga zakon, kar pa ni povsem točno,” dodaja Dobnik.

Pojasnilo iz občinske uprave se glasi nekoliko drugače. Razlagajo, da so 1. junija lani lokalu preklicali soglasje za podaljšani obratovalni čas, saj da je policija v letu dni večkrat posredovala zaradi kršitev javnega reda in miru, glasne glasbe ter zaradi kaznivega dejanja. “Poleg zaznave policije o kršitvah so na to opozorili tudi tamkajšnji stanovalci,” dodajajo. Poudarjajo, da so storili vse potrebno, da so mladinskemu svetu omogočili dejavnost v prostorih KT1 v središču mesta.

Iz ustvarjalnega zagona v apatijo

Bojan Dobnik priznava, da se je ustvarjalni zagon v zavodu zaradi pomanjkanja denarja v zadnjem času spremenil v apatijo. Pred leti je mladinski svet, ki združuje 14 društev, imel na voljo precej denarja, ki ga je sam prek razpisov dodeljeval društvom in tako spodbujal njihovo aktivnost. Občina mu je to pristojnost odvzela, kar da je zaostrilo pogoje za pridobivanje teh sredstev. Posledično je tudi njihova aktivnost upadla. “Od 14 mladinskih društev jih je večina neaktivnih,” ugotavlja Dobnik.

Tudi ugled lokala je bil v zadnjem času na nizki ravni, je slišati od Izolanov, saj da so se v njem zadrževali predvsem mladi, ki se bolj kot angažirani ustvarjalnosti predajajo omami. “Odkar so nas prikrajšali za normalen urnik, smo izgubili interes,” priznava Dobnik. “Veliko časa je potrebnega, da vzpostaviš nekaj kakovostnega, potem pa se lahko na hitro vse sesuje,” dodaja.

Iščejo drugo lokacijo

Čeprav so vrata KT1 zaprta, zavod še vedno obstaja, poudarja. Pravi, da v sodelovanju z občino zdaj tuhtajo, kako bi ga na primernejši lokaciji spravili nazaj v življenje. Možnost, da bi še naprej obratoval na isti lokaciji z okrnjenim oziroma nikakršnim (razen kavarniškim) programom, je za Dobnika nesmisel. Edina prava rešitev bi bila, da bi KT1 preselili nekam izven mestnega jedra, meni. Nekaj možnih lokacij je menda že v igri, a jih za zdaj ne želi izdati.

ILONA DOLENC


Najbolj brano