Z zaprtjem premogovnega terminala bi ukinili 100 delovnih mest

Luka Koper je v prvem četrtletju letos ustvarila nekaj več kot 34 milijonov evrov poslovnih prihodkov, kar je dva odstotka več kot v enakem obdobju lani. Ladijski pretovor se je primerjalno povečal za osem odstotkov na 4,36 milijona ton, je danes objavila družba. Zaprtje premogovnega terminala pa bi močno zarezalo v prihodke družbe.

Luka Koper je v prvem četrtletju letos ustvarila nekaj več kot 34 milijonov evrov poslovnih prihodkov, kar je dva odstotka več kot v enakem obdobju lani. Ladijski pretovor se je primerjalno povečal za osem odstotkov na 4,36 milijona ton. Foto: Jaka Jeraša
Luka Koper je v prvem četrtletju letos ustvarila nekaj več kot 34 milijonov evrov poslovnih prihodkov, kar je dva odstotka več kot v enakem obdobju lani. Ladijski pretovor se je primerjalno povečal za osem odstotkov na 4,36 milijona ton. Foto: Jaka Jeraša

KOPER> Predsednik uprave Gregor Veselko je v danes na spletnih straneh Ljubljanske borze objavljenem glasilu, namenjenem vlagateljem, zapisal, da družba letos nadaljuje z dobrimi rezultati. Pri tem omenja tudi začetek nove direktne kontejnerske linije z Daljnim vzhodom ter novo kontejnersko feeder povezavo z Egiptom.

Luka največ prihodkov ustvari pri generalnih tovorih, kjer so se v četrtletju znižali za tri odstotke na 8,5 milijona evrov, ter pri sipkih in razsutih tovorih, kjer so ostali na ravni 8,4 milijona evrov, in pri zabojnikih, kjer so porasli za šest odstotkov na nekaj manj kot 8,4 milijona evrov. Najvišja rast je bila pri avtomobilih, za 22 odstotkov na 3,75 milijona evrov. Pretovor je najbolj porasel pri sipkih in razsutih tovorih, in sicer za 20 odstotkov na 1,8 milijona ton, pri zabojnikih pa je porasel za dva odstotka na 1,3 milijona ton. Višji je bil tudi pri ostalih tovorih z izjemo generalnih tovorov, kjer je upadel za 19 odstotkov.

Z zaprtjem premogovnega terminala bi izgubili petino prihodkov

“Luka Koper je danes zdrava družba, ki ima lahko svetlo prihodnost, če bodo tako hoteli in omogočili vsi deležniki, ki vplivajo na njeno poslovanje. Koprsko pristanišče je nacionalen, strateški projekt, ki ga parcialni interesi ne bi smeli ogrožati,” je zapisal.

Veselko izpostavlja zahtevo koprskega mestnega sveta po zaprtju premogovnega terminala. Ta odločitev bi, če bi jo dosledno uresničili, močno zarezala v prihodke in zahtevala korenito reorganizacijo osnovne dejavnosti, pravi predsednik uprave in dodaja, da so v družbi prepričani, da “vendarle niso mislili tako resno”, saj da si težko predstavlja, da bi prevzeli odgovornost za izgubo petino prihodka in vsaj 100 delovnih mest.

Zaposleni želijo odhod Tomaža Martina Jamnika

Na dnevnem redu seje nadzornega sveta Luke Koper, ki bo v petek, je glasovanje o zaupnici upravi družbe. Predstavniki zaposlenih v nadzornem svetu si od lanske jeseni želijo, da bi upravo Luke Koper zapustil vsaj Tomaž Martin Jamnik. Upravi očitajo neučinkovitost zaradi notranjih nesoglasij in nesposobnost izboljšanja zastarelih tehnoloških procesov. Po navedbah medijev bi bilo sicer nenavadno, če bi upravo zamenjal nadzorni svet, ki je njene odločitve doslej večinoma podpiral, in da bi upravo razreševali na isti seji, na kateri naj bi potrdili letno poročilo za minulo leto.

Agencija za upravljanje kapitalskih naložb RS, ki je upravljalec večinskega deleža v Luki Koper, je januarja izrazila nezadovoljstvo nad lanskim poslovanjem družbe.

STA


Najbolj brano