Z novima bojama do večje varnosti v primeru okoljskih nesreč

Agencija RS za okolje je s pomočjo evropskih sredstev prišla do oceanografskih boj, s katerima bodo pridobivali natančnejše podatke o valovih in morskih tokovih v slovenskem morju.

 Oceanografski boji pri piranski morski biološki postaji sta se pridružili dve novi Foto: Tomaz Primozic/Fpa
Oceanografski boji pri piranski morski biološki postaji sta se pridružili dve novi Foto: Tomaz Primozic/Fpa

IZOLA > Poleg umerjanja oceanografskih modelov bodo podatki zelo koristni v primeru izlitja nevarnih snovi v morje, saj bodo lahko natančno napovedali smer gibanja madeža.

V našem morju strokovnjaki trenutno razpolagajo z eno bojo, in sicer pri piranski morski biološki postaji, vendar je z eno samo točko težko opraviti monitoring in razumeti naravne pojave v morju, je ob robu današnjega krsta boj, ki jih je Agencija RS za okolje (Arso) v okviru projekta Bober dobila s pomočjo evropskega denarja, pojasnila hidrologinja Maja Jeromel.

Boja v Piranu je postavljena v zavetrno lego, zato so za pridobitev natančnejših podatkov novi boji postavili tako, da bosta lahko merili tudi valove, ki jih povzroča na eni strani tržaška burja, na drugi pa jugo.

Podatki z boj so prek spletne strani agencije že na voljo tako strokovnjakom kot laični javnosti, boji pa vsako uro posredujeta podatke o višini valov, smeri in hitrosti morskih tokov ter temperaturi oz. slanosti morja, je navedel vodja oddelka hidrološke prognoze na Arsu Janez Polajnar.

S pridobljenimi podatki bodo v prvi vrsti umerjali oceanografske modele, s tem pa bodo posredno zagotovili tudi večjo varnost v primeru nezgode na morju, je dodal Polajnar.

V primeru okoljske nesreče, na primer izlitja nevarne snovi v morje, bi namreč po njegovih besedah lahko za 52 ur vnaprej dovolj natančno napovedali smer gibanja madeža. To pa bi omogočilo boljši odziv, saj bi lahko v kratkem času in bolj natančno usmerjali napore in sile za zaščito in reševanje ter tako zmanjšali nastalo škodo.

STA


Najbolj brano