Z dvorišča izolske plinarne se je dvigoval trimetrski ogenj

Prizore, ki jih je bilo zadnje tri dni mogoče spremljati na dvorišču izolske plinarne, so nekatere mimoidoče vznemirili, še zlasti ob pogledu na baklo, nad katero se je vil več kot tri metre visok ogenj.

V izolski plinarni so zadnje dni praznili podzemna rezervoarja in sežigali ostanke plina v njih
V izolski plinarni so zadnje dni praznili podzemna rezervoarja in sežigali ostanke plina v njih  

IZOLA> A kot zagotavljajo v družbi Butan plin Ljubljana, dogajanje v Izoli niti za hip ni ušlo nadzoru. Imajo redni pregled dveh podzemnih rezervoarjev za utekočinjen naftni plin (za 150 oziroma 50 kubičnih metrov plina). Ker pa vseh teh količin ni mogoče izčrpati, da bi rezervoarja povsem spraznili, so morali preostanek, približno 400 kilogramov plina, varno sežgati na bakli. Iz rezervoarjev so ostanke dokončno iztisnili z vodo.

Janez Oblak, tehnični direktor Butan plina, pravi, da se takih pregledov in tlačnega preskusa v rezervoarjih lotijo vsakih pet let. Tega ne delajo sami, ampak s pomočjo za to pooblaščenega podjetja Ecoplin iz Višnje Gore. Čeprav jim sežiganje plinskih ostankov pomeni “čisto finančno izgubo”, tlačnega preizkusa drugače ne morejo narediti.

“S sežiganjem v bistvu zagotavljamo varnost. Če bi plin spustili v zrak ob slabih vremenskih pogojih (nizke temperature ali zračni pritisk in megla), bi lahko prišlo do eksplozivne koncentracije,” pojasnjuje Oblak.

O sežiganju plina so obvestili koprsko gasilsko brigado, dodaja. So torej iz varnostnih razlogov izbrali vroče poletne dni za pregled rezervoarjev? Kot navajajo v Butan plinu, je poleti poraba plina najmanjša. Njihovi odjemalci pa kljub temu niso prikrajšani, saj jih medtem oskrbujejo iz rezervnih zmogljivosti.

MIRJANA CERIN


Najbolj brano