Vso zimo so zmrzovali, vrnili pa so jim le drobiž

Stanovalcem na Markovcu je te dni dokončno prekipelo. S položnicami v rokah so včeraj jezno postopali pred upravo kotlovnice, saj so vse bolj prepričani, da jih upravljalsko podjetje Za gradom vleče za nos in za denarnice. Tokratno ogorčenje je zanetil poračun za preteklo kurilno sezono, nič manj očitkov pa ni slišati tudi na račun domnevno pretiranega zneska za delo kurilnega odbora in za stroške upravljanja kurilnice.

 Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Foto: Zdravko Primožič/Fpa

MARKOVEC > Marsikdo je pričakoval, da bo zaradi varčevanja s toploto znesek dobropisa precej višji, medtem ko je druge šokiralo, ker bodo morali krepko doplačati za porabljeno ogrevanje.

Le 75 evrov dobropisa za zaprte radiatorje

V podjetju Za gradom odjemalcem na Markovcu svetujejo, naj tudi v prihodnje varčujejo s toplotno energijo, če se želijo izogniti doplačilu pri obračunu za pretekle sezone. Med drugim jim priporočajo, naj si vgradijo termostatske ventile in zamenjajo stavbno pohištvo (okna) s sodobnejšimi energetsko učinkovitejšimi materiali.

“Celo zimo smo skorajda zmrzovali. Od petih radiatorjev smo imeli prižganega samo enega, v dnevni sobi. Celo v kopalnici smo ga prižigali le občasno, ko je bilo res hladno,”je nazoren Zdravko Primožič. Pričakoval je, da mu bodo vrnili bistveno več od 75 evrov.

Maršič Jožef bo dobil zajetnejši znesek dobropisa. Pripisuje ga namestitvi varčnejših oken in termostata na radiatorje. Kljub temu ne razume obračuna, saj si ne zna razložiti precejšnjih razlik v zneskih porabe. Podjetje Brunata, ki skrbi za delilnike toplote, mu je odčitalo 1927 enot porabljene energije, poraba na obračunski listi je nanesla za 2830 enot, končni znesek pa se je zavihtel do številke 3439 enot. “V podjetju Za gradom se izgovarjajo, da se toplota izgublja v bloku. To se mi zdi nekoliko nenavadno,” je skeptičen.

Ljudje ne razumejo obračunov

Podobno se nad nejasnimi obračuni hudujejo tudi drugi odjemalci ogrevalnih storitev kotlovnice. Še več: nekateri iz prejetih položnic pravzaprav niti ne razberejo, ali jih čaka doplačilo ali dobropis. Direktorica družbe Za gradom Nataša Fabris nejasnost pripisuje zapletenim postopkom obračunavanja po pravilniku o načinu delitve stroškov v tako velikem ogrevalnem sistemu.

Kdor je prejel dobropis, ima na obračunu prečrtano položnico za plačilo, iz česar sledi, da jim zneska ni treba plačati. “Žal sami ne moremo oblikovati izpisov obračunov in besedil na njih, saj imamo na voljo program za obračunavanje ogrevanja, kot ga uporablja tudi večina drugih upravnikov v Ljubljani in Mariboru,” navaja Fabrisova.

Kar 12 evrov za administracijo

Stanovalci so prepričani, da se v podjetju okoriščajo tudi pri strošku priprave obračuna - na položnicah je razvidno, da gre za 12 evrov. Taka številka se jim zdi nenavadno visoka. Fabrisova odgovarja, da gre dejansko za deset evrov, dva evra nanese davek, vse skupaj pa je po njenem mnenju skladno s stroški, kot jih obračunavajo tudi drugi izvajalci obračunov. “Tak znesek je bil dogovorjen z etažnimi lastniki ob prehodu na sistem obračunavanja po števcih. Izdelava obračuna za posameznika zahteva ogromno dodatnega dela,” še pojasnjuje Fabrisova.

Kurilni odbor kot nadzorni svet v Luki Koper

Sicer pa prebivalce Markovca ne žuli zgolj obračun za preteklo kurilno sezono. Žolčni komentarji letijo tudi na nekaj več kot 21.000 evrov, kolikor si jih je za svoje delo v sezoni 2012/13 izplačal kurilni odbor. “To so cifre, ob katerih se človeku zamegli. Kot da bi bili člani nadzornega sveta Luke Koper,” ne ovinkari Ferruccio Rojac. Dvomi tudi o preglednosti poslovanja kotlovnice in se sprašuje, kako je mogoče, da takšna infrastruktura deluje brez posebnega nadzora.

Fabrisova tovrstne očitke zavrača in se sklicuje na podatek, da za preglednost delovanja njihove družbe skrbijo ustrezni nadzorni organi in institucije. Ne pove pa, kateri. Pri višjih stroških delovanja kurilnega odbora se šefica kotlovnice sklicuje na volitve za nove člane.

NATAŠA HLAJ


Najbolj brano