Vpis na FHŠ še naprej pada

Podatki o vpisu v novo študijsko leto na Univerzi na Primorskem (UP) še niso dokončni. Za zdaj kaže, da medijsko odmevne peripetije zadnjih mesecev v trikotniku rektorat-FHŠ-ZRS nimajo bistvenega vpliva na zanimanje mladih za študij v Istri.

Število vpisanih študentov na Fakulteto za humanistične študije pada že nekaj let
Število vpisanih študentov na Fakulteto za humanistične študije pada že nekaj let 

KOPER> Zaskrbljujoče pa je število doslej vpisanih na FHŠ, le 56, saj je zanimanje za nekatere programe tako majhno, da jih bodo najbrž primorani preoblikovati. Drugi vpisni rok se je končal v četrtek, zato slika o letošnjem vpisu še ni povsem jasna. Po dosedanjih podatkih pa je sklepati, da bodo predavalnice fakultete za humanistične študije še nekoliko bolj prazne kot doslej. Zlasti iz tabora nasprotnikov rektorja UP Dragana Marušiča je slišati domneve, da se to dogaja zaradi njegove kadrovske čistke, ki naj bi škodila ugledu univerze in vodila k propadu humanistike.

Podatki o vpisu na FHŠ iz minulih let temu ne pritrjujejo. Do največjega padca je prišlo v študijskem letu 2009/10, ko se je na FHŠ v prvem roku vpisalo 65 študentov, skoraj pol manj kot leto poprej (114). Predlani in lani ni bilo večjih sprememb, letošnji padec pa bo, kot kaže, približno 16-odstoten.

“Gre torej za trend, ki se je začel že pred petimi leti,” poudarjajo v rektoratu. Poleg tega, dodajajo, ni moč trditi, da so spremembe v poslovodenju fakultete imele vpliv na vpis, saj je bil razpis objavljen že v januarju, torej preden je namesto razrešene dekanje Vesne Mikolič krmilo FHŠ prevzel v. d. dekana Gorazd Drevenšek. V vodstvu UP predvidevajo, da se bo letošnji vpis na FHŠ tako kot na podobnih smereh pri drugih univerzah zmanjšal na račun manjšega števila dijakov zaradi demografskih trendov, pa tudi zaradi zmanjšanega zanimanja za družboslovne in humanistične študije.

Na nekaterih programih, kot so filozofija in antropologija, pričakujejo tako nizek vpis, da je njihova izvedba vprašljiva. “Znotraj UP FHŠ iščejo rešitev, da bi nekaj študijskih programov preoblikovali, tako da bi bili v nekoliko drugačni obliki v prihodnosti še vedno na voljo,” sporočajo z UP.

ID


Najbolj brano