Vpeti v okolje in predani sočloveku

Praznik koprske občine je tudi priložnost za podelitev velikih plaket za posebne zasluge. Te bodo letos izročili trem nagrajencem: Vesni Grižon, Prostovoljnemu gasilskemu društvu Pobegi - Čežarji in Gimnaziji Gian Rinaldo Carli Koper.

Vesna Grižon  Foto: Mirjana Cerin
Vesna Grižon  Foto: Mirjana Cerin

KOPER>Vesna Grižon bo plaketi dobila za dolgoletno predano in uspešno delo na področju celovite skrbi za osebe z motnjami v duševnem razvoju ter za njen pomemben prispevek k destigmatizaciji tega področja.

Optimistično v prihodnost

Grižonova se kot mati hčerke s posebnimi potrebami že leta predaja njeni skrbi in požrtvovalno pomaga tudi drugim staršem, ki se soočajo s takšnimi življenjskimi preizkušnjami. Prav zaradi tega so jo povabili v Društvo Sožitje, kjer so jo leta 1997 izvolili za predsednico.

V sodelovanju s člani društva je organizirala vikend seminarje za starše, številna izobraževanja, vključevala mlade družine, ustanovila pevski zbor in folklorno skupino ter izobrazila prostovoljce za spremljanje uporabnikov.

Njen pomembnejši uspeh je bila osamosvojitev koprskega varstveno delovnega centra, s čimer so začeli osebe z motnjo v dušenem razvoju obravnavati kot odrasle osebe in ne več kot šoloobvezne otroke. Druga odmevna zmaga pa je bil sprejem sprememb zakona o socialno varstvenih prejemkih.

Razvijajo temeljne vrednote

Prostovoljno gasilsko društvo Pobegi-Čežarji (PGD) je prejemnik velike plakete za dolgoletno uspešno in požrtvovalno delo na področju požarne varnosti, zaščite in reševanja ter varovanja okolja ob naravnih in drugih nesrečah.

Gasilsko društvo so ustanovili leta 1979 in je tedaj štelo 79 članov. Prvič so se klicu na pomoč odzvali 16. maja 1980, ko je v Luki Koper cigaretni ogorek zanetil požar v enem od skladišč.

Od ustanovitve do danes so društvo vodili Lucijan Tedeško, Davorin Šinigoj, Jože Ščulac, Vido Peršolja, od letos pa deluje pod taktirko Tomaža Juriševiča. Društvo danes šteje 90 članov in se lahko pohvali s kar šestimi najsodobneje opremljenimi gasilskimi vozili in gumenjakom za posredovanje in reševanje na reki in morju.

Komisija je v utemeljitvi za priznanje zapisala, da v gasilskem društvu skrbijo za solidarnost, požrtvovalnost, nesebičnost in tovarištvo, kar je tudi tradicija gasilskih organizacij. Kopica nesebičnih in pogumnih dejanj gasilcev, ki so sodelovali v številnih reševalnih in drugih akcijah, priča o vpetosti tega društva v lokalno skupnost.

Steber italijanske kulture

Gimnazija Gian Rinaldo Carli Koper je dobitnica priznanja za pomembno vlogo in velik prispevek pri ohranjanju in širjenju italijanske kulture in jezika na območju koprske občine in širše.

Gimnazijo oziroma takratni Collegio dei Nobili so ustanovili leta 1612. Leta 1683 se je slednji preselil v novo stavbo, kjer gimnazija deluje še danes. Z novo francosko upravo se je leta 1806 Collegio spremenil v Liceo, kasnejša avstrijska oblast pa ga je preimenovala v Imperial Regio Ginnasio Giustinopolitano.

Po prvi svetovni vojni je gimnazija prešla v roke Kraljevine Italije, ime pa so ji nadeli po patriotu in zgodovinarju Carlu Combiju. V obdobju po drugi svetovni vojni so se v gimnaziji soočali z upadom števila vpisov, pomanjkanjem izobraževalnega kadra in novimi družbenimi okoliščinami. Ko je šolska reforma leta 1992 ponovno ustanovila gimnazije, je inštitucija prevzela ime slavnega pisca Gian Rinalda Carlija.

V komisiji ocenjujejo, da ta koprska gimnazija dejavno sledi novim zahtevam na področju izobraževanja in hkrati ohranja svojo zgodovinsko dediščino. Tudi zaradi tega ima temeljno vlogo pri ohranjanju in promociji italijanske kulture in jezika v tem multikulturnem in večjezičnem območju. NH


Najbolj brano