Vojaški ladji med živino in železovo rudo

Za vojaški ladji Triglav in Ankaran je treba čim prej urediti privez, izpostavljajo člani odbora DZ za obrambo. Danes so obiskali 430. mornarsko divizijo in si ogledali opremo potapljačev skupaj s hiperbarično komoro.

Za slovenski vojaški  ladji Triglav in Ankaran je treba čim prej urediti privez, so opozorili člani odbora DZ za obrambo Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Za slovenski vojaški ladji Triglav in Ankaran je treba čim prej urediti privez, so opozorili člani odbora DZ za obrambo Foto: Zdravko Primožič/Fpa

ANKARAN, KOPER> Ena od stvari, ki teži vojsko, je namreč privez na živilskem terminalu, ki po besedah ministra Romana Jakiča ni primeren za Slovensko vojsko niti ne za slovensko državo. Zato je napovedal pogovore z Luko Koper o možnih rešitvah.

Dolgoročno najboljša bi bila seveda gradnja tretjega pomola, pravi Jakič, a priznava, da 25 milijonov evrov, kolikor bi jih za to potrebovali, v proračunu za zdaj ni.

“Ker smo realisti, se bomo skušali v čim krajšem času z Luko Koper dogovoriti vsaj za začasno lokacijo v tretjem bazenu, ki bi jo tudi mi sofinancirali, samo da se umaknemo z živilskega trga,” je dejal Jakič v izjavi za medije.

Želijo si, da ladja ne bi bila le privezana v Luki Koper

Takšna začasna rešitev bi stala 2,5 milijona evrov, pri čemer bi si strošek delili z Luko Koper, če bi se ta seveda z rešitvijo strinjala, je dejal Jakič.

Predsednik odbora za obrambo Franc Jurša se je po ogledu strinjal, da je treba privez urediti tudi zaradi ugleda države. “Na eni strani je razsuti tovor, železova ruda, na drugi je živina,” je opisal Jurša trenutno lokacijo vojaških ladij.

Današnji obisk je bil sicer prvi letošnji obisk odbora na terenu, načrtovane pa imajo še tri. Obiski so namenjeni temu, da se poslanci seznanijo z delom, stanjem in materialnimi sredstvi Slovenske vojske in ministrstva za obrambo, sta pojasnila Jurša in Jakič.

Jakič je spregovoril tudi o načrtih za ladjo Triglav. Vojska za zdaj ne načrtuje kakšne nove akcije, kot je bila na Lampedusi, čeprav je vojska vedno pripravljena pomagati tako slovenskim državljanom kot tujim državam. “Iščemo možnosti, da ta ladja ne bi bila zgolj privezana v Luki Koper, ampak bi našla nek smoter delovanja in usposabljanja mornarjev, zato si želimo še kakšne podobne akcije,” je dejal.

Sodelovali bi z ZDA

Ob tem pa je napovedal, da iščejo možnosti za sodelovanje ladje v mirovnih misijah pod zastavo ZDA, kar bi pomenilo, da tudi dobršen del stroškov krije ZDA. Ena od možnosti in želja je bilo sodelovanje v misiji Unifil v Libanonu.

Minister za obrambo se je danes sestal tudi s predsednikom uprave Luke Koper Gašparjem Gašparjem Mišičem. Na srečanju sta izmenjala poglede na bodoče sodelovanje med ministrstvom oziroma Slovensko vojsko in Luko Koper, so sporočili iz Luke Koper.

Spregovorila sta tudi o načrtih za razvoj pristanišča ter o izgradnji novih pristaniških zmogljivosti in umeščenosti vojaškega priveza znotraj pristaniške ograje. Dogovorila sta se, da pristojne službe v najkrajšem možnem času začnejo reševati to vprašanje in pripravijo ustrezne rešitve.

Pred tem sta se ministrstvo in Luka Koper že uskladila glede aneksa k pogodbi, ki pri daljši odsotnosti vojaške ladje v pristanišču omogoča nižje stroške priveza za Slovensko vojsko. Po zagotovilih Luke Koper se bodo lotili priprave celovite rešitve za nadaljnje sodelovanje z ministrstvom, tako da bo mogoče urediti privez za vojaška plovila v bazenu 3, in sicer do dokončne izgradnje tretjega pomola.

STA


Najbolj brano