Vodstvo Luke Koper ostaja na svojem mestu

Nadzorni svet Luke Koper na današnji seji ni sprejel odločitve o razrešitvi uprave, je pa ugotovil, da kljub dobremu poslovanju še obstajajo rezerve, glavna ovira za večjo uspešnost pa je v pomanjkanju timskega dela in v nesoglasjih znotraj uprave. Zato bo skupščini družbe predlagal spremembo statuta v smislu uvedbe enočlanske uprave.

Predsednik nadzornega sveta  Janez Požar Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Predsednik nadzornega sveta Janez Požar Foto: Zdravko Primožič/Fpa

KOPER> Predsednik nadzornega sveta Janez Požar je po današnji seji povedal, da nadzorni svet sedanji upravi priznava dosežke na področju povečanega obsega poslovanja in finančne konsolidacije, hkrati pa ugotavlja, da obstajajo velike rezerve pri notranji organizaciji dela in pri izboljšanju učinkovitosti poslovnih procesov. Glavna ovira za večjo uspešnost pa so po mnenju nadzornikov pomanjkanje timskega dela in notranja nesoglasja med člani uprave.

Nadzorni svet bo zato na skupščini, ki bo predvidoma 9. julija, predlagal spremembo statuta družbe, s katero bi namesto sedanje štiričlanske uvedli enočlansko upravo, je še pojasnil Požar. Na vprašanje, ali so se glede tega predloga posvetovali s predstavniki lastnikov, je odgovoril nikalno. O sami naravi nesoglasij znotraj uprave pa prvi nadzornik Luke ni želel dajati komentarjev.

Enočlanski upravi nasprotujejo delavci

Predlogu o uvedbi enočlanske uprave so nasprotovali predstavniki delavcev, predvsem ker ne bi bili več soudeleženi pri upravljanju prek delavskega direktorja, ki je sedaj član uprave, je še navedel Požar.

Predsednik uprave Luke Gregor Veselko pa je bil vesel ugotovitve nadzornikov, da je bilo v treh letih veliko narejenega, da je družba “praktično sanirana” ter “da so temelji za prihodnost gotovo dobri”.

Glede enočlanske uprave pa je Veselko poudaril, da je pri štiričlanski upravi dobro, da ne razmišljajo vsi enako. “Ključno pa je, da se potem, še posebej glede velikih odločitev, sprejme neko soglasje. Uprava je v zadnjih treh letih sprejela ogromno takih velikih odločitev in take ključne odločitve so bile vse soglasne,” je spomnil.

Veselko se osebno zaradi kompleksnosti poslovanja v Luki nagiba k mandatarskemu sistemu upravljanja, se pravi k veččlanski upravi, pri kateri pa ima njen predsednik mandat, da si sam sestavi ekipo.

Jovičić: Upravo je treba zamenjati čimprej

Gradivo za skupščino naj bi nadzorniki obravnavali na naslednji seji 25. maja, ko bo na vrsti tudi poročilo o poslovanju družbe v letošnjem prvem četrtletju. Veselko je ob tem razkril, da je bilo poslovanje v tem obdobju boljše kot v prvem četrtletju lanskega leta.

Predstavnik delavcev v nadzornem svetu in predsednik sindikata žerjavistov Mladen Jovičič pa je pričakoval, da bodo danes vendarle glasovali o zaupnici upravi. “Ni šlo za neke katarzične ali revolucionarne želje po odstavitvi uprave. Enostavno je prepričanje predstavnikov zaposlenih, da je položaj tak, da je upravo treba zamenjati čim prej,” je pojasnil.

V nesoglasja znotraj uprave po Jovičičevih besedah ne gre prišteti delavskega direktorja, pač pa je bila predvsem stvar ostalih treh članov: “Triletno delo uprave je jasno pokazalo, da zaradi medsebojnih nesoglasij, predvsem med prvimi tremi člani uprave, ni prišlo do možnosti, da bi se podjetje spravilo v neko boljšo kondicijo, ki bi posledično pripeljala do doseganja boljših rezultatov.”

STA


Najbolj brano