Vode v Istri dovolj, škode na pridelkih za zdaj ni

Tok reke Rižane upada, vendar v Rižanskem vodovodu za zdaj ne pričakujejo težav pri oskrbi s pitno vodo v slovenski Istri. Tudi kmetje za zdaj ne beležijo škode na račun suše, ob nadaljevanju suhega in vročega vremena pa bodo večja težava stroški za namakanje in pripravo zemlje za jesensko proizvodnjo, ocenjujejo v Kmetijski zadrugi Agraria.

KOPER > Vodooskrba na območju Istre zaradi vremena za zdaj ni ogrožena, prav tako letos ne pričakujejo kakršnih koli težav na račun vremena, je pojasnil direktor Rižanskega vodovoda Zdravko Hočevar. Edine težave bi utegnile biti sistemske narave zaradi težavnosti upravljanja z različnimi vodnimi viri. Poleg iz Rižane Istro namreč oskrbujejo tudi z vodo s Krasa in iz hrvaške Istre.

V Rižanskem vodovodu so v začetku julija uporabnike pozvali k varčni rabi vode poleti, vendar so obilne padavine v zimskem in spomladanskem času očitno dodobra napolnile podtalnico. Lani v tem času so se nasprotno v Istri ubadali z izredno hudo sušo, zaradi česar so za več tednov uvedli varčevanje z vodo in ukrep prepovedi nekaterih vrst rabe vode.

Zorenje kmetijskih pridelkov je zaradi visokih temperatur zelo pospešeno, nekaj več je tudi ožigov, vendar o škodi za zdaj ni mogoče govoriti, je ocenila vodja proizvodnje pri Kmetijski zadrugi Agraria iz Kopra Patricija Pirnat.

Večji problem po njenih besedah predstavlja priprava terena za jesensko in zimsko proizvodnjo, saj bo treba zemljo v kratkem preorati in posaditi plodove. Za kmete problem predstavljajo tudi zelo visoki stroški za namakanje.

Tudi tukaj slika ni enotna. Na območju Bertokov, Srmina in Valmarina, kjer pridelovalci dobijo vodo za namakanje prek jezov na reki Rižani, imajo kmetje ob skrbnem načrtovanju zagotovljene dovolj vode. V spodnjem delu doline reke Dragonje pa je oskrba z vodo večji problem. Pirnatova napoveduje, da če ne bo vode v enem tednu, bo na tistem območju začasno konec proizvodnje zelenjave in lubenic. Opozorila je tudi na prezapletene in zbirokratizirane postopke pridobitve vodnega dovoljenja za kmete.

Visoke temperature se medtem na sadnem drevju poznajo v slabšem prirastu, kar bo posledično pomenilo tudi težavo pri nastavku cvetnih brstov za prihodnje leto, je napovedala Pirnatova.

STA


Najbolj brano