Vile Virginie se bojijo in se je sramujejo

Nekdanji hotel Virginia v Portorožu je vse bolj nevaren, opozarjajo sosedje. V začetku januarja se je namreč porušilo še drugo nadstropje dotrajane stavbe. Gradbena inšpekcija je ocenila, da stavba ni nevarna za okolico, je pa naročila mnenje, s katerim bodo preverili statično stabilnost hotela.

S pročelja Virginie odpadajo gradbeni material in okna   Foto: Helena Race
S pročelja Virginie odpadajo gradbeni material in okna  Foto: Helena Race

PORTOROŽ > V začetku januarja se je zrušilo skoraj celo nadstropje v hotelu Virginia v Portorožu. “Podnevi je bilo slišati škripanje, po 19. uri pa se je nadstropje zrušilo. Smrad po gnilem in prah so se v okolici zadrževali še eno uro po dogodku,” opisuje najbližji sosed propadajočega hotela Miran Ibrahimagić.

O dogodku je takoj obvestil policijo, gasilce, občino in krajevno skupnost ter jih - kot že večkrat v zadnjih letih - opozoril na nevarnost: “Neposredni sosedi se počutimo vse bolj ogroženi zaradi te razpadajoče stavbe. Upam, da odgovorni ne čakajo na morebitne žrtve, da bi potem ukrepali. V nevarnosti smo ljudje, hiše in drugi predmeti. Virginia je tudi največja turistična znamenitost največjega turističnega kraja Slovenije, saj jo prav vsak turist slika.”

Pročelje Virginie propada, omet odpada, v stenah je opaziti razpoke, okna in senčila loputajo, šip že dolgo ni več. Kljub temu hiša strahov že leto in pol služi kot dobro viden oglasni pano. Z oglaševanjem na historičnem objektu, ki je varovan kot del naselbinske dediščine, so se ukvarjali tudi inšpektorji, ki pa so že lani februarja postopek ustavili. Na inšpektoratu za kulturo in medije so takrat pojasnili, da postavitev oglasnega panoja ne krši določil zakona o varstvu kulturne dediščine. Na zasebni lastnini pa se končajo tudi pristojnosti piranske inšpekcije, ki nadzira oglaševanje v občini.

Prenevarno tudi za brezdomce

Vila propada že dolga leta, dotolkli so jo požari (zadnji pred tremi leti), v katerih so zgorela zgornja nadstropja in del strehe, dež je namočil stene in tramove, ki so nosili nadstropja, zdaj se je skoraj celotna druga etaža sesedla v prvo. “Sten nič več ne povezuje in samo vprašanje časa je, kdaj se bodo zrušile. Lahko le upamo, da se bodo zvrnile v notranjost stavbe in ne na dvorišče ali pot ob hotelu,” opozarja Ibrahimagić. Bojijo se tudi drugi bližnji stanovalci, ki so se že pred časom povezali v skupnost sosedov hotela Virginia.

Pred zadnjim požarom so večkrat opozarjali tudi na brezdomce, ki so bivali v nekdanjem hotelu. “Nekoč sem enega zalotil celo, da je spal v mojem avtomobilu, ki je bil parkiran na dvorišču. Zdaj niti brezdomcev in drugih, ki so se zadrževali v hotelu, ni več. Očitno so videli, da je stavba prenevarna,” pravi Ibrahimagić.

Sram jih je

S sprednje strani dostop do Virginije preprečuje kovinska ograja, za njo pa vodi stopnišče do bližnjih hiš. Mimoidoče naj bi ščitili gradbeni oder in deske na njem, a so v nekaj letih, odkar jih je lastnik postavil, že dotrajane, kar nekaj pa jih tudi manjka. Vprašanje je tudi, ali bi deske sploh zadržale padec ometa, kritine ali opeke z vrha hotela, skrbi sosede.

Domačini, ki v hišah nad stavbo oddajajo sobe in jim je pot mimo Virginie najkrajša do morja, turistom za bližnjico sploh ne povedo več. Bojijo se, da se jim kaj pripeti, poleg tega jih je sram, kakšno okolje ponuja turistični kraj.

Čakajo mnenje o stabilnosti objekta

Gradbeni inšpektor, ki si je Virginio ogledal avgusta 2012, ko so z roba strehe padli na pot kosi gradbenega materiala, je ocenil, da je gradbeni oder z deskami zadostna zaščita. Ogled je ponovil po januarskem rušenju, pri tem pa “ni ugotovil neposrednega ogrožanja premoženja, zdravja in življenja ljudi, prometa, sosednjih objektov oziroma njegove okolice.” So pa na gradbenem inšpektoratu naročili izvedeniško mnenje o statični stabilnosti objekta, ki še ni izdelano.

Župan Peter Bossman je pozval lastnika Virginie Marina Belaca, naj nevzdržno stanje takoj uredi. Kako bo ukrepal, nismo uspeli preveriti, saj se v podjetju Aurora, kjer je direktor, ni nihče oglasil na telefon.

Na občini pojasnjujejo, da prostorski akt, ki je bil sprejet leta 1992, predvideva rušitev objekta in gradnjo novega na istem območju. “Po sedaj veljaven aktu bi ta nadomestni objekt lahko zgradili na površini 45 krat 20 metrov, obsegal pa bi klet, pritličje in dve etaži,” pravijo. Belac, ki je Virginio kupil leta 1994, bi torej moral stavbo za dve nadstropji znižati. Leta 2009 je želel prostorski načrt spremeniti, tako da bi dovoljeval višjo gradnjo, s štirimi terasastimi nadstropji, a se z načrti niso strinjali sosedje in takratna občinska uprava pod županom Tomažem Gantarjem.

HELENA RACE


Najbolj brano