Vila je spet odprta

Arheološki park v Simonovem zalivu je od sredine junija spet odprt. Restavrirane ostanke rimske obmorske vile, si lahko obiskovalci ogledajo vsak popoldan. V Inštitutu za dediščino Sredozemlja pa se dogovarjajo, da bi v prihodnjih letih v parku postavili tudi sprejemno središče, v njem bi bil tudi prostor za priložnostne razstave in delavnice.

Ob poletni muzejski noči sredi junija, ko so spet odprli arheološki park, so pripravili tudi otroške delavnice izdelovanja mozaikov  Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Ob poletni muzejski noči sredi junija, ko so spet odprli arheološki park, so pripravili tudi otroške delavnice izdelovanja mozaikov  Foto: Tomaž Primožič/Fpa

IZOLA > Rimska obmorska vila (villa maritima) je na območju med današnjo marino in Simonovim zalivom zaživela v prvem stoletju pred našim štetjem. Kompleks je obsegal razkošen stanovanjski del s 3000 kvadratnimi metri s talnimi mozaiki in stenskimi poslikavami ter gospodarska poslopja, s pristaniščem pa ga je povezovalo pokrito stebrišče.

Iz ruševin vile so nato postavili cerkvico sv. Simona, ki je zalivu tudi dala ime. Arheologi so z raziskavami na območju nekdanje obmorske vile začeli že leta 1922, od leta 2009 pa je najdišče v poletnem času odprto tudi za obiskovalce. Vsak dan od 17. do 20. ure (ob koncih tedna do 19. ure) so v parku tudi študenti Fakultete za humanistične študije in zaposleni na Inštitutu za dediščino Sredozemlja, ki nudijo brezplačno vodenje po najdišču.

“Čeprav je park odprt le poleti, ga vsako leto obišče približno 3500 obiskovalcev; poleg domačinov je med njimi tudi veliko tujcev, ki letujejo v Izoli,” pravi vodja arheološkega parka Irena Lazar z inštituta, ki deluje v okviru Znanstveno raziskovalnega središča Univerze na Primorskem.

V parku je mogoče videti temelje stanovanjskega objekta obmorske vile in kopijo enega od odkritih mozaikov. Na temeljih iz rimskega obdobja je tudi današnji pristaniški pomol, ob njem pa se ob izrazito nizki oseki vidni tudi celotno pristanišče in ostanki valobrana.

Delo in raziskave v arheološkem parku so trenutno prekinjene, saj so se strokovnjaki posvetili konzerviranju mozaikov. Vsa leta jih pri tem podpira tudi občina Izola. “Trenutno se dogovarjamo o načrtih za prihodnja leta, ko želimo v okviru parka postaviti vhodni objekt. To bi bil manjši montažni objekt, namenjen raziskovalnim dejavnostim, manjšim razstavam in tematskim delavnicam,” pojasnjuje Irena Lazar. Prihodnje leto pa bo na ogled tudi računalniška rekonstrukcija obmorske vile. HR


Najbolj brano