V živi muzej po znanje o soli

Obnova dveh solinarskih hišic v Krajinskem parku Strunjan se bliža koncu. Predvidoma oktobra bodo v njunih prostorih zaživeli informacijska točka, živi muzej in pisarne javnega zavoda. Z novimi vsebinami želijo na to območje pritegniti še več ljubiteljev neokrnjene narave in dvigniti raven turistične ponudbe kraja.

Solinarske hišice z novo vsebino dobivajo končno podobo Foto: Nataša Hlaj
Solinarske hišice z novo vsebino dobivajo končno podobo Foto: Nataša Hlaj

STRUNJAN > Obe hišici so do temeljite prenove uporabljali solinarji, kmalu pa bodo v eni od njih pisarne uprave Krajinskega parka Strunjan (KPS) in razstavni prostori. Te bodo opremili s plazma zasloni, piranski Pomorski muzej Sergej Mašera pa jim bo odstopil maketo solin, ki bo dopolnila informacije o tem pestrem naravnem okolju.

Obnova solinarskih hišic je stala nekaj manj kot 400.000 evrov. Od tega je dobrih 249.000 evrov prispeval Evropski sklad za regionalni razvoj v sodelovanju z ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo. Preostanek denarja so zagotovili še na ministrstvu za kmetijstvo in okolje, medtem ko so si v krajinskem parku pomagali z dobrodošlimi donacijami - teh je bilo za 28.000 evrov.

Drugi objekt, ki so ga nekoliko povečali, bo še naprej namenjen solinarjem za počitek, prenočevanje in druženje. Deloval bo kot nekakšen živi muzej, saj bodo lahko obiskovalci od blizu spoznavali solinarsko obrt. V času pobiranja soli bodo solinarji obiskovalcem tudi prikazali postopke pridobivanja soli z uporabo tradicionalnih orodij.

Sočasno so obnovili še del nasipov

Hišicam niso spreminjali tradicionalnega videza, le streha je po novem dvokapna, objekta pa so nekoliko povišali. Dela, ki bi jih morali skleniti že konec junija, so se nekoliko zavlekla. Direktor KPS Marko Starman zamudo pripisuje zahtevnosti močvirnatega terena, dotrajanosti objektov in spremembi gradbenega dovoljenja za eno od hišic. Ker je bila grajena iz opeke in je bila statično precej poškodovana, so jo morali zgraditi povsem na novo. Gradbeni zapleti so zdaj mimo, delavci pa se v teh dneh ukvarjajo z urejanjem kanalizacijskega omrežja, česar sredi solinarske sezone niso mogli početi.

Sicer pa so sočasno obnavljali tudi bližnji 90-metrski solinski nasip, za kar so v KPS izkoristili denar iz projekta Saltworks. Starman napoveduje, da se bodo v drugi fazi projekta lotili še obnove nasipa med solinami in laguno Stjuža. Tam nameravajo urediti od 40 do 50 začasnih privezov za manjša plovila domačinov.

“Običajno so čolniče privezovali v rečici Roja, vendar je ta zdaj zaradi nedokončane obnove nasipov zaprta. Tako se vsi drenjajo v majhnem mandraču, ki ga želimo v prihodnje nameniti zgolj profesionalnim ribičem in gojiteljem školjk. Naši načrti so odvisni od države, ki mora povedati, kdaj bo zagotovila denar za nadaljevanje naložbe v Roji,” opozarja Starman.

Bojijo se posledic jesenskih nalivov

Nezadovoljno ugotavlja, da projekt (začet že leta 2009) že dalj časa stoji. “Zgornji del nasipov v Roji je povsem načet. Bojim se posledic bližajočih se jesenskih nalivov in plimovanja morja. Obstaja resna nevarnost, da bo območje solin znova pod vodo. Kot se je to že zgodilo pred štirimi leti,” spomni. Dodaja, da je podobno hudo tudi pri čelnih nasipih, ki z morske strani varujejo soline pred vdorom vode. Na delu poti, ki vodi po nasipu, v tleh zeva nevarna luknja, ki se ob vsakem dežju še poveča. “Agencijo za okolje in vodnogospodarsko podjetje VGP Drava smo o tem obvestili že poleti,” pravi Starman.

V VGP Drava so nam pojasnili, da za zdaj nimajo navodil za vzdrževalna ali sanacijska dela v Strunjanskih solinah, medtem ko odgovore iz agencije za okolje še pričakujemo.

NATAŠA HLAJ


Najbolj brano