V stečaj je zaplavalo tudi podjetje Marriba

Po neuspešnem poskusu prisilne poravnave je v stečaju pristalo še eno primorsko podjetje - izolska Marriba. Večina od 13 delavcev se je že prijavila na zavod za zaposlovanje.

Fotografija je simbolična
Fotografija je simbolična 

IZOLA> Težave Marribe so se kopičile vse od leta 2010, kljub temu pa je vodstvo še maja letos, ko je vložilo predlog za prisilno poravnavo, upalo, da se bodo rešili. A ta možnost je padla v vodo, Marriba pa je pristala v stečaju. Stečajna upraviteljica je postala Ksenija Toplikar Zorn, ki je bila pred tem upraviteljica prisilne poravnave. Upniki lahko terjatve prijavijo do 2. novembra.

Navadni upniki ne bodo dobili veliko

Po ocenah ima Marriba za več kot 2,3 milijona evrov terjatev. Zdaj že nekdanjim zaposlenim dolgujejo približno 80.000 evrov za neizplačane plače in prispevke. Banke imajo za približno 200.000 evrov zavarovanih terjatev, preostali pa so navadni upniki. Po oceni, ki so jo zapisali v načrt finančnega prestrukturiranja, naj bi podjetje v primeru stečaja navadnim upnikom poplačalo zgolj 16 odstotkov terjatev. “Prezgodaj je še za oceno, kolikšno poplačilo lahko pričakujejo upniki, zagotovo pa ne bo visoko. Nepremičnin ne premore; nekaj je le zalog, opreme in terjatev, podjetje pa je močno zadolženo,” pravi stečajna upraviteljica Ksenija Toplikar Zorn.

Prav visoka zadolženost je menda pokopala načrtovano prisilno poravnavo. Po načrtu finančnega prestrukturiranja naj bi podjetje navadnim upnikom v štirih letih poplačalo polovico terjatev. Denar za poplačilo naj bi zajemalo iz tekočega dobička. To bi pomenilo, da bi upnikom štiri leta zapored vsako leto plačalo po 250.000 evrov. V teh razmerah in v taki branži, ki ni kdove kako donosna, je to malone neizvedljivo, ocenjujejo poznavalci.

Šuštar je želel sanirati podjetje

Marribo je leta 2006 ustanovil Radoš Jenko. Prihodki podjetja, ki je sodilo med pomembnejše trgovce z ribami pri nas, so prva leta naglo rasli, leta 2010 pa so rast močno zavrle napačne odločitve o sodelovanju s trgovskimi verigami. Podjetje se je znašalo s pol milijona evrov izgube. Leto zatem je bila rdečica Marribe precej blažja, a pregnali je niso. Kljub nižanju stroškov, tudi plač, in odpuščanju, podjetje ni uspelo zadihati. V prvem poletju se je nabralo že za skoraj milijon evrov izgube. Vodstvo je zaradi finančnih težav pred poletjem predlagalo uvedbo prisilne poravnave.

Lastnik Radoš Jenko je k pripravi načrta finančnega prestrukturiranja pritegnil Borisa Šuštarja, nekdanjega državnega sekretarja, ki so ga obsodili zaradi korupcije; kazen je že prestal. “Šuštar je bil pripravljen sanirati podjetje. V zameno sem se odpovedal večini lastništva Marribe in ga prenesel nanj. To smo tudi že uredili pri notarju. A potem so naju ločili različni pogledi glede usode Marribe. Razlike so bile nepremostljive in sva se razšla, podjetje pa gre v stečaj,” se je v usodo vdal Jenko. SONJA RIBOLICA


Najbolj brano