V hotelu Delfin so pripravili mesec spomladanske istrske kuhinje užitnih in zdravilnih zelišč

Vsestranska uporaba užitnih in zdravilnih zelišč je bila od nekdaj sopotnik istrskega človeka. Tudi zato so se v hotelu Delfin odločili, da svojim gostom ponudijo delček naših kulinaričnih istrskih dobrot in jih tako gastronomsko poučijo o pomenu in učinkih zdravilnih bilk, ki rastejo na tukajšnjem območju.

Branko Simonovič, direktor Hotela Delfin: ”Za popestritev turistične ali gostinske ponudbe imamo dobrote, ki nam ležijo pred pragom.”  Foto: Ariana Buzleta
Branko Simonovič, direktor Hotela Delfin: ”Za popestritev turistične ali gostinske ponudbe imamo dobrote, ki nam ležijo pred pragom.”  Foto: Ariana Buzleta

IZOLA> “Sami smo krivi, ker obiskovalci ne poznajo naših kulinaričnih specialitet,” je prepričan direktor hotela Delfin Branko Simonovič.

Pobuda za projekt je nastala pod okriljem društva Planta, ki mu predseduje Marjan Starc. Za vedoželjne hotelske goste so pripravili razstavo avtohtonih spomladanskih zelišč in zanje pripravili posebno ponudbo kulinaričnih dobrot, v katerih so prepletene užitne istrske bilke. Starc pravi, da razstava ni le prikaz, kako so užitna in zdravilna zelišča uporabljali v preteklosti in kako danes, temveč želijo nakazati tudi možnosti, kako bi jih, sicer s pretanjenim občutkom nabiranja, koristno uporabljali tudi v prihodnosti.

V šopek “erbe per ovi” (zelišča za jajca) sodijo: melisa, manderialka, sarabot, šparge, sivka. Gre za zelišča, ki učinkujejo proti spomladanski utrujenosti in čistijo organizem.

“Hotel Delfin je med prvimi v slovenski Istri, ki ponuja tudi kulinarične dobrote z gmajne” poudarja Starc. ”Za popestritev turistične ali gostinske ponudbe imamo dobrote, ki nam ležijo pred pragom. Pa še naše so - avtohtone, užitne in zdravilne,” je zadovoljen Simonovič. Pri zagonu zanimivega projekta so k sodelovanju povabili Alberta Pucerja, ki odlično pozna tukajšnja zelišča, zato je hotelske kuharje poučil o pripravi istrskih specialitet. “Nekoč so naše none na poti v Trst spotoma nabirale zelišča, 'erbe per ovi', in jih prodajale. Danes je to nemogoče, saj morajo biti zelišča za prodajo zaradi strogih evropskih standardov zrela po točno predpisanih merilih in vsa enakomerno zrasla,” ugotavlja Pucer.

Sicer pa v hotelu Delfin še načrtujejo, da bi zelišča tržili v obliki spominkov, kozmetičnih izdelkov in seveda v kulinariki. AB


Najbolj brano