V beneški hiši bo zaživel živi muzej

“Stoletja Benetk in dunajske arhitekturne šole so Piranu pustili pečat najlepše kulise Mediterana, zato je Piran primerno mesto za projekte oživljanja starih mestnih jeder,” je prepričana Gordana Mlakar. Skupaj s sodelavci uresničujejo projekt oživitve beneške hiše in ulice Carrara grande.

Eden od kosov stilnega pohištva v Benečanki Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Eden od kosov stilnega pohištva v Benečanki Foto: Zdravko Primožič/Fpa

PIRAN> Nocoj se bo dogajanje v znameniti beneški hiši na robu Tartinijevega trga prestavilo v srednjeveški čas. Enako tudi dogajanje na ulici Carrara grande, ki se ob Benečanki vzpenja proti cerkvi. Zakonca Gordana in Alverino Mlakar, ljubitelja srednjeveškega Pirana, sta pod okriljem kulturnega društva Čikule čakule in piranske občine oživila projekt nekakšnega živega muzeja v Benečanki.

Rdečo beneško hišo sta po občinskem razpisu dobila v najem, zavihala rokave in prostore bogato opremila s stilnim pohištvom in opremo. Taka bo v spremstvu sodelujočih pri projektu, oblečenih v srednjeveške beneške kostume, sprejemala obiskovalce. Do velike noči po najavi (na spletni strani www.medievalpiran.si in na TIC-u), potem pa vsak dan po urniku. Za ceno vstopnice bodo obiskovalcem postregli še z izbranimi vini in prigrizki tipičnih piranskih dobrot ter v srednjeveškem duhu poskrbeli za njihovo dobro počutje. Muzej v Benečanki bo na voljo tudi protokolarnim občinskim dogodkom ter za fotografiranje in pogostitev mladoporočencev. Kmalu pa bodo tam pripravljali tudi etnološke delavnice za otroke in odrasle.

“Vseh deset let, kar peljemo projekt srednjeveškega Pirana, ki vsebuje več različnih aktivnosti, je bilo težko vzdrževati navdušenje, vendar so nas obiskovalci s pozitivnim pristopom vedno znova nagradili. Še posebno sedaj, ko končno odpiramo beneško hišo. To bo odlična priložnost povezovanja vseh akterjev v občini, ki se ukvarjajo s svežimi in izvirnimi idejami v turizmu,” je prepričana Mlakarjeva.

LKF


Najbolj brano