V Portorožu brez parkirnih abonmajev

Obiskovalci Portoroža tudi v poletni sezoni hitro najdejo prosto parkirno mesto; zanj plačajo po 1,2 evra na uro. Večji izziv je parkiranje za tiste, ki v Portorož prihajajo vsak dan, na primer v službo, saj parkirišč znanje ni, kupiti pa ne morejo niti mesečnih dovolilnic.

  V dobrih treh mesecih so redarji Okolja zalotili kar 470 voznikov, ki so se hoteli izogniti plačilu parkirnine  Foto: Helena Race
V dobrih treh mesecih so redarji Okolja zalotili kar 470 voznikov, ki so se hoteli izogniti plačilu parkirnine  Foto: Helena Race

PORTOROŽ > Če bi zaposleni, ki se vozijo na delo v Portorož, plačevali parkirnino po ceni 1,2 evra na uro, bi mesečni strošek hitro skočil na 200 evrov. A to je edina možnost, če želijo v času službe svoj avtomobil pustiti na portoroških parkiriščih, na območju med skladišči soli in novim krožiščem v Luciji.

Abonmaji le za podjetja

Ugodnejših mesečnih paketov jim namreč upravljalec parkirišč (javno podjetje Okolje Piran) ne ponuja. Parkirne abonmaje lahko kupijo le pravne osebe, ki imajo sedež podjetja v Portorožu; od maja do septembra morajo zanje odšteti 60 evrov, od oktobra do aprila pa se cena spusti na 40 evrov.

“Če bi abonmaje lahko kupovale tudi fizične osebe, bi zmanjkovalo prostora za obiskovalce Portoroža. Preden smo lani uvedli strožji nadzor nad plačevanjem parkirnine, so vsa parkirišča zasedli delavci,” odločitev, da mesečnih parkirnih abonmajev ne prodajajo fizičnim osebam, utemeljujejo v piranskem Okolju. S tem želijo tudi spodbuditi uporabo javnih prevoznih sredstev; mesečna karta za avtobus, ki vozi od Lucije do Pirana, stane le sedem evrov, dodajajo. Zaposleni v Portorožu tako lahko svoja vozila pustijo na brezplačnem peščenem parkirišču pri marini v Luciji in se nato peš ali z avtobusom odpravijo na svoje delovno mesto v Portorož.

Mesečnih abonmajev ni mogoče kupiti niti na parkiriščih pri TPC v Luciji. A tam prva ura parkiranja stane le 10 centov, vsaka nadaljnja pol evra, po 17. uri pa je parkiranje brezplačno. V Strunjanu je parkiranje za domačine brezplačno, piranski občani in zaposleni v Strunjanu pa lahko kupijo mesečni abonma, ki stane deset evrov. Po enaki ceni lahko abonma za parkiranje na Fornačah kupijo tudi tisti, ki se vozijo na delo v Piran.

Od marca 470 kršitev

Tveganje z neplačevanjem parkirnine v središču Portoroža pa se jim ne splača, saj so v Okolju zelo poostrili nadzor. To je na eni strani sprožilo pohvale tistih, ki zagovarjajo strogo prometno ureditev, na drugi pa ogorčenje, češ da niti na pošto ali v lekarno ni več mogoče skočiti, ne da bi te zasačil redar.

Kazen za napačno parkiranje ali parkiranje brez listka znaša dobrih 40 evrov, ki jim je treba prišteti še prav toliko sodne takse, ki jo za vodenje postopka zaračunavajo v piranski občini.

Zaradi ogorčenja voznikov, da je takšno ravnanje oderuško, so v piranski občini marca uvedli odpustke. Če kršitelj, ki je na svojem avtomobilu že našel obvestilo o prekršku, v treh dneh Okolju plača dvanajst evrov (kolikor sicer znaša celodnevna parkirnina v Portorožu), mu kazen odpustijo.

To možnost je v dobrih treh mesecih izkoristilo približno 80 odstotkov kršiteljev. Redarji Okolja pa so v tem obdobju pri napačnem parkiranju zalotili kar 470 voznikov.

HELENA RACE


Najbolj brano