V Kopru bi postavili varno sobo za uživalce drog

Uvedba varnih sob za uživalce drog v Sloveniji je iz strokovnega vidika nujna, koprski zavod za zdravstveno varstvo pa je v sodelovanju z drugimi ustanovami s tega področja pripravil tudi analizo uvedbe takšnih sob.

Uvedba varnih sob za uživalce drog v Sloveniji je iz strokovnega vidika nujna Foto: Pu Maribor
Uvedba varnih sob za uživalce drog v Sloveniji je iz strokovnega vidika nujna Foto: Pu Maribor

KOPER > Pri tem predlagajo vzpostavitev pilotskega projekta v osrednjeslovenski ali obalni regiji, ki sta najbolj ogroženi.

V zadnjih letih se je povečala uporaba prepovedanih drog na javnih mestih, narašča pa tudi število lokacij z odvrženim infektivnim materialom. Učinkovit pristop k reševanju tega problema bi bila vzpostavitev programa varnih sob za injiciranje, je na novinarski konferenci, ki je sledila današnjemu strokovnemu posvetu v Kopru, pojasnila Ines Kvaternik iz Zavoda za zdravstveno varstvo (ZZV) Koper.

Preprečevanje okužb in predoziranj

Glavni cilji uvedbe varnih sob v Sloveniji so vezani tako na zmanjšanje zdravstvenih posledic, ki nastajajo ob uživanju drog (preprečevanje okužb in predoziranj, zmanjšanje uporabe drog v javnosti) kot na zmanjševanje stroškov zdravstvenega, socialnega in pravnega varstva, ki so povezani z uporabo drog.

Najpomembnejši vidik varnih sob pa je po besedah Kvaternikove ta, “da se vsi preventivni ukrepi in nasveti odvijajo v realnem času in dejansko preprečujejo tveganja in posledično škodo”. Od približno 6100 problematičnih uživalcev opiatov, ki si injicirajo droge, je približno 40 odstotkov “skrite populacije” uživalcev, ki niso vključeni v programe zdravljenja in bi bili potencialni uporabniki varnih sob.

Zakonsko podlago za uvedbo varnih sob je pred dvema letoma prinesla sprememba kazenskega zakonika, ki omogoča uživanje drog v programih pod nadzorom javnega zdravstva, lani pa je vladna komisija za droge pooblastila ZZV Koper za pripravo dokumentacije o učinkih in stroških za vzpostavitev omenjenega programa.

Dvoletni pilotski projekt

Tako je ZZV Koper v sodelovanju s programi zmanjševanja škode pripravil analizo in strokovne predloge morebitne uvedbe varnih sob. Pri tem so omenjeni vladni komisiji predlagali uvedbo pilotskega projekta za obdobje 24 mesecev, pri čemer bi varno sobo najbrž postavili v Ljubljani ali Kopru, kjer je problematika najbolj pereča.

Na današnjem posvetu so sicer dobili načelno podporo odgovornih ministrstev, vendar projekt za zdaj ni med finančnimi prioritetami. “Vsi se zavedamo, v kakšni finančni situaciji živimo,” je povedala Kvaternikova, a hkrati dodala, da bi bili po njihovi analizi stroški vzpostavitve varne sobe na letni ravni nižji od stroškov delovanja zdravniške ambulante. V prvem letu bi za varno sobo potrebovali približno 150.000 evrov. Kot je še poudarila, pa bi se morali zavedati, da so uporabniki prepovedanih drog “bolniki kot vsi ostali”.

STA


Najbolj brano