V Izoli bodo več delali za manj denarja

Izolska občina je po približno letu dni spet zašla v likvidnostne težave. Tokrat zato, ker ni dobila milijona evrov prihodkov, ki jih za občine od občanov izterjata davčna in carinska uprava. Težavam navkljub pa je župan Igor Kolenc predvčerajšnjim predstavil 11,5 milijona evrov vredne projekte, ki so se jih bodisi že lotili bodisi se jih bodo v kratkem.

Do septembra  bodo obnovili pritličje občinske stavbe. Geoit bo za 68.000 evrov  uredil dodatni vhod za glavno pisarno (vložišče), razširjen arhiv in novo sejno sobo za delovna telesa občinskega sveta. Foto: Mirjana Cerin
Do septembra bodo obnovili pritličje občinske stavbe. Geoit bo za 68.000 evrov uredil dodatni vhod za glavno pisarno (vložišče), razširjen arhiv in novo sejno sobo za delovna telesa občinskega sveta. Foto: Mirjana Cerin

IZOLA > Po besedah sekretarja občinske uprave Marka Unterlechnerja, ki po pooblastilu Igorja Kolenca opravlja funkcijo direktorja občinske uprave, jim Izolani za lansko leto dolgujejo 720.000 evrov nadomestil za uporabo stavbnih zemljišč in 286.000 evrov inšpekcijskih kazni.

Jeseni najbrž novo posojilo

Med naložbami občinsko vodstvo še posebej opozarja: na 6,09 milijona evrov vredno slemensko cesto Jagodje-Šared, ki naj bi jo začeli graditi junija 2014 (zdaj za 550.000 evrov odkupujejo zemljišča); Grafist, CPK in Adriaing bodo v prihodnjih dneh skupaj začeli graditi drugo etapo kanalizacije v Kortah za 2,15 milijona evrov (od tega bodo 1,07 milijona dobili iz evropskega sklada za regionalni razvoj); za več obnov in novogradenj v višini 1,17 milijona bo občina prispevala 553.000 evrov; dograditvi OŠ Vojke Šmuc in Dante Alighieri bosta stali 935.000 evrov oziroma 537.000 evrov, prva gradbena etapa razširitve kortežanskega pokopališča pa bo stala pol milijona evrov (379.000 dobijo iz evropskih skladov).

Davčna uprava jim ne želi razkriti, kdo so neplačniki, češ, da gre za tajne podatke, s čimer pa se v občinski upravi ne strinjajo. Ne vedo niti, kdaj se lahko nadejajo plačil. S prerazporejanjem prostega denarja javnih zavodov in podjetij tekoče stroške še poravnavajo in zaposlenim zagotavljajo plače. Kolenc zatrjuje, da težave obvladujejo.

A če milijon evrov še nekaj časa ne bo kapnil v občinsko blagajno, bodo oktobra ali novembra primorani najeti novo kratkoročno posojilo. Na vprašanje, ali si bodo, podobno kot lani, denar sposodili od zdravstvenega doma, župan ohlapno pojasnjuje, da si bodo najprej pomagali z javnimi zavodi in podjetji. Toda obsega dela ne bodo krčili, niti v javnem podjetju Komunala ne: “Cilj je z manj denarja narediti več.” Odpovedali se ne bodo niti Ribiškemu prazniku.

Tudi nove zaposlitve?

So zaradi likvidnostnih težav začasno prenehali zaposlovati? “Nadaljujemo z racionalizacijo občinske uprave. Na novo zaposlujemo le, če je treba koga nujno nadomestiti. Zdaj nas je 67, ob mojem prihodu jih je bilo 77,” odgovarja Kolenc. Pa vendar so sredi maja objavili javni razpis, s katerim iščejo gradbenega nadzornika v uradu za gospodarske dejavnosti, investicije in komunalni razvoj. Upoštevati gre tudi, da so najmanj štirje nekdanji občinski uslužbenci zdaj v Komunali, novega zaposlenega ima podaljšana roka občinske uprave, TIC oziroma Turistično združenje. Župan po drugi strani opozarja, da so prevzeli naloge nekdanjega občinskega koncesionarja Stavbenik, servisne storitve, vendar z občinskimi neprofitnimi stanovanji in poslovnimi prostori zgolj upravljajo, medtem ko jih vzdržuje Komunala.

MIRJANA CERIN


Najbolj brano